Nosenie klobúka bolo ešte pomerne donedávna považované za doménu mladých frikulínov, postarších pánov, poľovníkov, čundrákov a iných obskúrnych existencií (k posledným menovaným sa autor sám hlási, niekedy až príliš ochotne). Skutočnosť je taká, že klobúk zažíva veľký návrat. A už to neutaja ani mimovládky riadené bioiluminátmi z marsovského podsvetia. Klobúk chráni pred prudkou páľavou, dažďom, či snehom, a to bez nutnosti nosiť so sebou dáždnik. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako v elegantnej pokrývke hlavy nepripomínať falický symbol, ale tiež sa s ním vedieť zmestiť do kože.
Hatiketa
Čo by to bolo za gentlemana, aby aj okolo takej jednoduchej veci, ako je klobúk, nevytvoril systém etikety. Nazýva sa hatiketa a zďaleka nie je tak otravne náročná, ako diplomatický protokol priemerného afrického diktátora. V podstate je to iba o tom, kedy ho zložiť a kedy ho podvihnúť.
Začneme skladaním. Klobúk má putovať dole z hlavy vždy, keď vojdete do súkromného či úradného priestoru. Zjednodušene povedané, ak vojdete do bytovky a idete na návštevu, zložiť si ho musíte až v predsieni bytu. Ak idete na úrad vybavovať čosi z neprebernej plejády našich byrokratických nezmyslov, klobúk si zložíte, až keď vojdete do priestoru, kde sú okienka či stoly s tetami úradníčkami. Dosť dobrý nápad je to aj v aute, ale v MHD to nie je nutné. Naopak, zložiť klobúk na pozdrav musíte vždy, keď vás niekomu predstavia v exteriéri a keď sa lúčite s dámou. Kamarátom stačí podať ruku. Podobne je to v obchodoch a krčmách. Ak niečo nakupujete, spravidla potrebujete nejaké tie voľné ruky, aby ste nákup odniesli. Klobúk si teda zložiť nemusíte. V krčme či inej ctihodnej inštitúcii určenej na spoločenskú interakciu s kamarátmi vám môže pokrývka ďalej sedieť na hlave, ale počítajte s neustálym vypytovaním sa na čas odchodu.
Chytiť prednú krempu klobúka, pozdvihnúť ho na pozdrav a zase naraziť na hlavu, to sme videli vo filmoch určite všetci, takže túto techniku nie je potrebné nijako zvlášť predstavovať. Oproti tomu, čo ste mohli vidieť na striebornej obrazovke, ale tento pozdrav patrí výlučne dámam. Vlastne to nie je iba pozdrav. Ak pri prechádzaní po ulici vrazíte do dámy, okrem ospravedlnenia prostredníctvom modulovaného zvuku vychádzajúceho z ústnej dutiny by ste mali aj pozdvihnúť svoj klobúk. To isté platí, ak dáme za niečo ďakujete.
Nosenie
Tak, už ste si to prečítali, hádam si to aj zapamätáte. Teraz o tom, ako klobúk nosiť. Základné pravidlo je, že sa musí hodiť k oblečeniu. Nie, ak si dáte slim tričko a skinny tepláky, klobúčik to už skutočne nezachráni. K obleku sa už klobúk veľmi nenosí, aspoň nie na Slovensku, ale ku kabátu je priam ideálny. Samozrejme, závisí od jeho druhu. Vo vlnenom trenčkote a letnom slamáku budete pravdepodobne pripomínať postavičku z Lietajúceho cirkusu Montyho Pythona. Pri výbere klobúka majte na pamäti, že rôzne druhy sa hodia do rôzneho ročného obdobia. Tabuliek je plný internet, takže STFW.
Čo vám už internet väčšinou nepovie je to, že rôzne klobúky sa aj rôzne nosia. Kým spomenutý slamák sa nosí posunutý dozadu, aby chránil aj krk, fedora má byť narazená na hlave presne v opačnom smere. Keďže má vzadu zdvihnutý okraj, v prípade dažďa stečie voda pred vás miesto zatekania za golier.
Zrátané a podrhnuté, nosenie klobúka si vyžaduje trošku zdravého rozumu a vkusu. Ak jedným či druhým nedisponujete, vezmite si radšej dáždnik.