Etiketa v hromadnej doprave

Letné obdobie patrí medzi tie „najobľúbenejšie“ na cestovanie mestskou či prímestskou hromadnou dopravou. Stretávajú sa v nej skupiny ľudí (takmer) všetkých spoločenských kategórií so svojim osobitým vkusom a maniermi. No autobus, trolejbus či električka poskytuje veľmi zaujímavý priestor, v ktorom sa slušnými spôsobmi dá zvýšiť kvalita cestovania pre všetkých zúčastnených.

Zastávka

Čakáme podľa možností vo vyhradenom priestore zastávky. Dôvodom je, aby sme pri prípadnom dobehnutí na náš dopravný prostriedok nevrazili do ľudí či nespôsobili inú menšiu nehodu. Pochopiteľne, na lavičku v krytom priestore púšťame starších ľudí a dámy. Ak prší a tieto dve skupiny zaberajú celý krytý priestor, nereptáme a stojíme pod dáždnikom.

Nástup

Vozidlo prichádza a tak presúvame svoju slušne oblečenú a nesmrdiacu telesnú schránku k dverám. Nie však pred ne. Najskôr sa z vozidla vystupuje, aby sa cestujúci vnútri príliš nehromadili. Nechajte nastúpiť starších ľudí, aby si mohli vybrať miesto na sedenie. Gentleman nastupuje ako posledný. Snažíme sa čo najskôr presunúť hlbšie do vozidla, aby sme neblokovali dvere pre tých, ktorí chcú vystúpiť.

Cesta

Nikdy nezabúdame uvoľniť miesto starším ľuďom a dámam. Ak si niekto pred nami či vedľa nás číta, nepozeráme mu cez rameno do textu. Obzvlášť, ak je to na tablete či smartfóne. V prípade, že si spríjemňujeme cestu hudbou v slúchadlách, dávame si pozor, aby sme ju nemali príliš nahlas. Netelefonujeme, a ak nie je vozidlo príliš hlučné, pri rozhovoroch tlmíme hlas. Gentlemani trpiaci chrápavosťou sa snažia nezaspať, a to ani pri dlhšej ceste. Môže vás budiť partnerka. Pri nej platí iba to, že intímne prejavy patria do súkromných priestorov, preto sa ich pri cestovaní vyvarujte.

Jedlo a voda

V letnom období je v poriadku sa napiť, ale s touto jednou výnimkou vo vozidlách MHD nič nekonzumujeme. Niektoré nervovo slabšie povahy nemusia dobre znášať jedinečnú arómu našej tuniakovej bagety s cesnakovým dresingom. V prípade konfliktu budú v práve, pretože konzumáciu vo vozidlách hromadnej dopravy zakazujú aj pravidlá prepravy. Ak toto čítate pri jedení hot-dogu v autobuse, aspoň nevyhadzujte papier z okna. Platí to obecne o odpadkoch. Gentleman zanecháva priestor prinajmenšom v rovnakom stave, v akom doň vstupoval.

Batožina

Máte batoh? Dolu s ním ešte kým čakáte na zastávke na otvorenie dverí. Na medzimestských linkách ide väčšia batožina do úložného priestoru bez ohľadu na to, že v kufri máte porcelán po nemeckej prababičke. Bagáž si uložte pod nohy či na kolená, nie na voľné miesto. Samozrejme, v poloprázdnom autobuse je možné si z tohto pravidla udeliť výnimku, no gentleman by mal dobré spôsoby pestovať za každých okolností. Tak teda, batožinu na kolená či pod nohy. Aby ste nevypadli z cviku.

Vystupovanie

Čím kratšiu cestu chceme absolvovať, tým viac sa držíme blízko dverí (pozor, nie v ich priestore). Pri dlhšej ceste sa na predposlednej zastávke začneme presúvať k výstupnému priestoru. Ak už vozidlo zastaví, je dosť nevychované sa prebíjať lakťami cez plný autobus. Keď už sme pri tom…

Plné vozidlo

Ak je autobus či električka nabitá na prasknutie, nie je to nič príjemné. Nie je možné popísať všetky potenciálne situácie. Preto by mal gentleman, ktorý sa ocitol v plnom prostriedku zvážiť, že výstup aj nástup môže byť hektický. K dverám sa začnite presúvať s predstihom.

Miera človečiny

Ako pri všetkom, aj pri cestovaní musíme počítať s istou mierou človečiny. O čo ide? Je ľahké ohŕňať nos nad zapáchajúcim pánom v montérkach či slečnou s tabakovým zápachom, ktorý by dokázal prerezať bankový trezor. Lenže ten pán možno nemal možnosť sa po práci prezliecť a umyť a jemu samému to je nepríjemné. Slečna môže prechádzať ťažkým životným obdobím a cigarety jej pomáhajú prekonať úzkosť. Samozrejme, že vstúpiť do prostriedku MHD znečistený a zapáchajúci je nevychované, no tí ľudia možno nemali na výber. Gentleman nesúdi.

Želáme príjemnú cestu.

 

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.