Ako si vybrať nôž – EDC

Nielen slušivým oblečením a nevulgárnym slovníkom je poznať moderný gentleman. Medzi menej známe vlastnosti kultivovaného muža patrí aj pripravenosť na väčšinu bežných situácií, ako aj veľkú časť tých menej bežných. Preto je jedným z nástrojov, ktoré muž pri sebe nosí od úsvitu ľudstva, dobrý univerzálny nôž. V dobe, keď je trh presýtený najrôznejšími výrobkami kolísavej kvality, je pomerne ťažké sa zorientovať a vybrať si najvhodnejšiu čepeľ. Redakčný zberateľ ostrých nástrojov Ivan sa preto rozhodol s vami podeliť o nazbierané skúsenosti.

Krátke dejiny noža

Rezné nástroje patria medzi úplne prvé, ktoré predkovia dnešných ľudí začali pre svoje potreby vyrábať. Nože boli pôvodne ostré úlomky kameňov. Niektorý z praľudí prišiel na to, že ostrým šutrom môže efektívnejšie zaútočiť na obriu šabľozubú pramačku, ktorá mu práve žerie manželku. Neskôr k vytvarovaným úlomkom začali ľudia pripájať rukoväte pre praktickejšie použitie. Tiež objavili, že kovovou čepeľou sa predsa len z diviaka – predtým premeneného lukom na úhľadný ihelníček – lepšie dolujú rebierka. Veľkosti pravekých nožov sa rôznia, vo všeobecnosti ale nemožno povedať, že by to boli obludné sekáče, tak veľmi obľúbené v súčasnosti. Príkladom nech je zachovaný nôž ľadového muža Ötziho.

Dýka ľadového muža

Ani v historických dobách sa nôž ako univerzálny nástroj nestráca. Je nielen potrebný na každodennú prácu, ale v niektorých spoločenstvách je jeho prítomnosť na opasku znakom slobody svojho nositeľa.V časoch Keltov a Rimanov sa objavili zatváracie nože, ktoré bolo možné prenášať bez rizika prerezania sa z púzdra. Zároveň tým započal spor „zatváracia vs. pevná čepeľ“, ktorý ráči trvať doteraz. Rozkvet tvarov a typov nožov prišiel s priemyselnou revolúciou, keď sériová výroba a zníženie cien zväčšila ich dostupnosť.

V súčasnosti nôž zažíva ako predmet každodennej potreby svoj návrat. Nie je to ani desať rokov, ako bežní ľudia považovali švajčiarsky nožík v púzdre na opasku za čosi buranského. Dnes nájdete v každom armyshope pestrý výber krátkych chladných zbraní. A to ani nespomínam neustále pribúdanie špecializovaných predajní.

Výber noža

Ako si teda zvoliť ten svoj EDC (Every Day Carry) nôž? Druhom je veľké množstvo, líšia sa v detailoch, ako je spôsob výbrusu, typy ocelí a ďalších materiálov na výrobu čepelí, a pod. Pre potreby článku sa však uspokojíme so základnými kritériami a deleniami. S drobnými detailami vám ochotne poradia v špecializovanej predajni. Aké základné kritériá teda máme?

Odev

Znie to banálne, ale tu je základné delenie. Ak nosíte každý deň oblek, počítajte s tým, že nôž s klipom na vrecko vám látku môže pomerne rýchlo predrať. Navyše, hrubší nôž bude cez odev vyčnievať. Preto bude váš výber obmedzený na tenké nože z ľahkého materiálu. Čím elegantnejší a ľahší odev máte najčastejšie na sebe, tým ľahší nôž hľadajte. Ak nosíte skôr džínsy či pracovné nohavice, budú vaše možnosti pestrejšie.

Čepeľ

Rezná časť noža. Pre nôž na každodenné nosenie zabudnite na hrubšie čepele. Zbytočne zvyšujú váhu (o tom neskôr) a ich výhody pri každodennom nosení nevyužijete. Dĺžka závisí od predpokladaného použitia. Ak režete krabice z tovaru v sklade, potrebujete kratšiu, aby ste nepoškodili predmety vo vnútri. Vo všeobecnosti ale platí, že čepeľ by nemala byť dlhšia ako šírka vašej dlane. Ak chcete čo najuniverzálnejší nôž, vhodné sú viacčepeľové, ako sú klasické švajčiarske nože.

polzúbková čepelforesterboker-oblek

Ostrie

Čo sa týka ostria, máme v podstate na výber medzi hladkým, zúbkovaným (serrated), alebo ich kombináciu. Každé má svoje výhody a každé je tiež určené na rezanie iných materiálov. Hladké ostrie je najvhodnejšie pri činnostiach vyžadujúcich tlačné rezanie (lúpanie jablka, rezanie krabíc a papierov, rozrezanie obalov od potravín a pod.). Zúbkované sa hodí skôr na práce, ako je rezanie koží, prerezávanie lán, plastov či dreva. Ak sa neviete rozhodnúť, môžte si zvoliť kombinované ostrie, alebo univerzálnejší zatvárací nôž s viacerými čepeľami.

Otvárací mechanizmus

Mnohí teraz ohrnuli nos, že toto kritérium nie je podstatné. Nedajte sa pomýliť. Je to podstatné, pretože ak si vyberiete otvárací nôž, spoľahlivosť a vyhotovenie mechanizmu je najkritickejšia časť, ktorá sa najľahšie poškodí. O typ mechanizmu až tak nejde, každému sedí niečo iné. Musí však byť spoľahlivý a dať sa ľahko vyčistiť (zvlášť ak nožom budete krájať potraviny)

Rukoväť

Dobre navrhnutý nôž vám bude sedieť v ruke ako predĺženie končatiny. Pri výbere si svojich favoritov poriadne vtlačte do dlane. Nôž musí sedieť rovnomerne. Ak vás na nejakom mieste viac tlačí, veľmi to pocítite pri dlhšie trvajúcom používaní. Podľa použitia musíte klásť dôraz aj na materiál. Niektoré vyzerajú dobre, ale ruky sa po nich kĺžu. Stávkou na istotu je zytel, micarta, pri elegantných tenkých  celokovových nožoch do obleku odporúčam titan.

Cena

Samozrejme, ani tomuto kritériu sa vyhnúť nemôžeme. Vlastnil som viacero lacnejších nožov, ktoré sa mi ale najneskôr do dvoch rokov rozkývali, zbrúsil som ostrie na polovicu, údajne nehrdzavejúca oceľ zhrdzavela, rozsypal sa mechanizmus a podobne. Preto vám radím, do noža investujte a kúpte si jeden, ktorý vám vydrží veľmi dlho. Nemusí to byť nutne nejaký rolls-royce medzi nožmi, aj v rozumnej cenovej hladine sa dajú nájsť kvalitné výrobky. Neprehlúpite so švajčiarskymi nožmi, či výrobkami mnohých nemeckých značiek. Najlepšou možnosťou je nechať si nôž vykuť. Zaplatíte viac, ale výrobok dobrého nožiara budete s najväčšou pravdepodobnosťou odovzdávať aj pravnukovi. V stave, ktorý pokojne prečká aj ďalšiu generáciu.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.