smartfon-netiketa

Etiketa so smartfónom

Používanie smartfónov sa stalo natoľko všadeprítomným, že sa často porovnáva s inváziou zombíkov. Pretože sa moderný gentleman nechce stať kvôli civeniu na displej účastníkom dopravnej nehody ani spôsobovať spoločenské faux-pas, naša redakcia sa rozhodla bližšie pozrieť na používanie chytrých mobilov.

– Gentleman netelefonuje v spoločnosti, ktorá je nútená počúvať. Napríklad v obchode, vo vlaku či autobuse. Taktiež v reštaurácii a na toaletách. Vrcholom je, keď niekto kvôli telefonovaniu zdržuje ostatných. Príkladom nech sú osoby telefonujúc na cvičebnom zariadení v posilovni, na ktoré čakajú ďalší ľudia.

mobil-kino

– Používanie smartfónu akýmkoľvek spôsobom je absolútne nevhodné počas jedenia (je jedno, či doma alebo v reštaurácii), účasti na spoločenskej udalosti (svadba, pohreb,…), na bohoslužbe, v kine, divadle, múzeách,… Gentleman si v týchto situáciách minimálne vypína zvonenie.

– Vychovaný, kultúrny muž nikdy nereaguje na volanie ani nepoužíva smartfón, keď sa s niekým rozpráva. Tým sa nemyslí len klasická konverzácia. Gentleman nereaguje na telefón ani keď si objednáva jedlo, rozpráva sa na recepcii hotela, platí v samoobsluhe, vybavuje si svoje záležitosti na úrade a podobne. Každá osoba, ktorá ho akýmkoľvek spôsobom obsluhuje, si z jeho strany zaslúži slušné správanie.

Mobil-domácnosť

– Gentleman nikdy nerieši dôležité či prelomové udalosti – dobré ani zlé – cez chat alebo SMS. Absolútnym vrcholom zbabelosti a arogancie je rozchod prostredníctvom SMSky. Ak je to dôležité, gentleman telefonuje. Aj to iba v prípade, že nie je možné sa s dotknutou osobou stretnúť osobne.

– Súčasťou slušného zaobchádzania so smartfónom je aj jeho umiestňovanie. Mobil nikdy nepatrí na stôl v reštaurácii, dokonca ani v krčme. Vždy je uložený vo vrecku, v bunde či príručnej taške.

mobil-praca

– Používanie smartfónu v práci závisí najmä od profesie a situácie. Univerzálne však platí, že telefóny sú nastavené na ticho počas rokovaní alebo ak gentleman pracuje v open space kancelárii. Osobné hovory sa vybavujú v súkromní, gentleman neruší kolegov. Ak jeho profesia zahŕňa šoférovanie, pochopiteľne je mobil tiež nastavený na ticho a počas jazdy sa netelefonuje. V prípade, že gentleman pracuje manuálne a na pracovnom mieste je hluk, mobil by mal ostať v prezliekárni. Vyzváňanie môže prerušiť sústredenie, ktoré si manuálna práca na strojoch vyžaduje.

Dúfame, že sme aspoň vás trochu zorientovali. Ak vás napadnú ďalšie situácie, kedy je používanie smartfónu nejasné, pýtajte sa v diskusii. Budeme sa snažiť nájsť pre vás odpovede.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.