Čítajúci muž

O prospešnosti čítania

Než som si sadol ku klávesnici, bol som presvedčený, že písanie o mojom vlastnom koníčku bude tá najľahšia úloha na svete. Ukázalo sa, že som sa mýlil, pretože téma je veľmi rozsiahla. Hneď na začiatok teda ubezpečujem, že sa jej budem venovať čo najskôr aj v ďalších článkoch. V blízkej budúcnosti na Man & Manners pribudnú aj recenzie vybraných kníh. To je zatiaľ všetko, ráčte sa pohodlne usadiť a vychutnajte si nasledovný text.

Vynález písma a čítanie patrí medzi piliere rozvoja civilizácie už od jej prvopočiatkov. Nehovorím iba o chrámovom účtovníctve a pomerne nezdvorilom vyhlasovaní vojny susednému mestskému štátu, ale aj o zapisovaní a čítaní príbehov, akými v raných epochách ľudstva bol Epos o Gilgamešovi, mytologické a náboženské príbehy. Naprieč storočiami sa na čítaní literatúry ako pilieri civilizovanosti nič nezmenilo. Preto aj moderný gentleman je v ideálnom prípade vášnivý čitateľ – kníh, dobrých článkov v kvalitných médiách, keď sa poučuje, aj keď relaxuje. Pozrime sa bližšie na výhody, ktoré z toho má.

 

„Tri dni nečítaj a ústa zhrubnú. Tri dni nepíš a ruka zoslabne.“ (čínske príslovie)

Slovná zásoba. Či už čítate odbornú knihu alebo zábavný článok, stretnete sa s výrazmi, ktoré sa pri bežnom rozhovore sotva používajú. Ich význam často pochopíte aj z kontextu. Takto budovaná výrečnosť gentlemanovi umožňuje presnejšie formulovať svoje názory či pocity. A to ani nespomínam, že elokvencia patrí medzi najviac oslňujúce vlastnosti, keď potrebujete urobiť dobrý dojem. Uznanie okolia za schopnosť prezentovať rozsiahle vedomosti vám tiež poriadne zdvihne sebavedomie.

 

„Skončil som kurz rýchločítania a dokázal som prečítať Vojnu a mier za 20 minút. Je to o Rusku.“ (Woody Allen)

Myslenie. Pravidelné čítanie dlhších textov má pozitívny vplyv na vašu schopnosť premýšľať. Čím komplexnejší text či myšlienka, ktorú sa snažíte pochopiť, tým lepší telocvik vášmu mozgu poskytujete. Pamäť, vizualizácia, obrazotvornosť, analýza získaných informácií, to všetko precvičujete dlhšími textami. Ak čítate román, musíte si pamätať postavy, vedľajšie zápletky, motívy, odbočky a podobne. Každé zapamätanie vytvára nové spojenia v mozgu. Síce si nebudete pamätať všetko, čo sa dočítate, ale vedomosti a informácie vám v hlave zostanú pripravené na čelný útok, ak budete potrebovať prísť s novými nápadmi.

 

„Čítať peknú knihu, to je nepretržitý dialóg, v ktorom kniha hovorí a naša duša odpovedá.“ (André Maurois)

Zdravie. Nie je to tak dávno, ako štúdia amerických vedcov z Národnej akadémie vied dokázala, že čítanie znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby a demencie. Okrem toho vám čítanie zníži stres (podľa zmienenej štúdie až o 68 percent už po šiestich minútach čítania). Rytmus dobrého textu upokojuje, ideálne ak ide o dobre napísanú komédiu. Pratchettovka pred spaním, gentlemani, je zároveň recept na veľmi nevšedné sny a dobrý tréning na tvorbu sarkastických poznámok.

 

Čítanie sú otvorené dvere do kúzelného sveta.“ (Francois Mauriac)

Empatia. Nehovoríme o nej prvý raz, ani naposledy. Schopnosť vcítiť sa do potrieb druhých, nekonať tak, ako by sa to nepáčilo nám samým, to je morálny základ moderného gentlemana. Práve čítanie názorov a príbehov z opačného názorového spektra, než je vaše vlastné, vám umožní vidieť veci z inej perspektívy. Čím viac uhlov pohľadu, tým lepšie je vaše videnie celkového obrazu. Takto vám čítanie umožňuje duševne rásť. Žiadne skratky neexistujú. Preto je moderný gentleman čitateľom.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.