Ukážka burana obecného, poddruh buran prežieravý

Buran v reštaurácii – Prípadová štúdia

Dnes si urobíme malú čiastkovú štúdiu nepríjemného druhu človeka, známeho pod bežným názvom Buran obecný. Preskúmame jeho stravovacie a spoločenské návyky vo verejnom podniku, kde sa ľudia spravidla snažia dosiahnuť stav nasýtenosti opakovanou konzumáciou upravovaných darov prírody. Teda pozrieme sa na burana v reštaurácii.

  1. Príchod – Buran prichádza zásadne neskôr, ako bol dohodnutý s dámou. Nemyslíme tým, že nebol na mieste o 15 minút skôr, ako nám káže etiketa, ale prišiel dokonca neskôr ako dáma. Ak ho partnerka čakala pred reštauráciou, buran jej otvorí dvere. V jeho očiach je to tak správne, veď dámy majú prednosť. Avšak dámy vedia, že vchádzanie do reštaurácie či baru je jediný prípad, keď prvý vchádza muž – uisťuje sa, že dáme vo vnútri nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
  2. Usadenie – Ako je každému gentlemanovi známe, dámu usádzame na spoločensky významnejšie miesto, tj. chrbtom k stene s výhľadom do priestoru, v strede miestnosti potom s výhľadom do okna. Nie tak buran. Ten zarazí svoje pozadie do stoličky na toto miesto ako prvú vec po príchode. Ponúknutie miesta dáme? „Šak si vie sadnúť, neni chromá, či?“
  3. Objednanie – Buran si objedná prvý a len pre seba. Čašníkovi často tyká, prípadne objednávku doplní postrehom k vzhľadu personálu. Čosi také, ako objednanie pre dámu a rešpektovanie obsluhy, to sa radšej neoplatí očakávať. V tejto fáze by už každá dáma mala prinajmenšom silne spozornieť (samozrejme, za predpokladu, že už neodišla z podniku).
  4. Konzumácia – Osoba nízkej kultúrnej úrovne sa často prejavuje aj tým, že sa príboru chopí spôsobom, ktorý je známy ako „bojový nôž“ s prstami pevne obtočenými okolo rukoväte a čepeľami nad palcom. Vďaka tomuto úchopu sa nad jedlom musí zohýbať hlbšie k tanieru. V prípade, že mu nôž či vidlička spadne na zem, bez ostychu ho zodvihne a používa ďalej, na výmenu obsluhou nečaká.
    – Ak buranovi jedlo chutí, dáva to čo najviac najavo jemným pogrgávaním, mľaskaním a v prípade polievky chlípaním. S jedením začína v okamihu, ako sa ocitne tanier na stole, na dámu nečaká. Jeho porcia je aj tak väčšia, tak čo, nie?
  5. Platenie – Osoba nezasiahnutá hnutím za rovnoprávnosť žien bude trvať na platení zakaždým. Dokonca aj v prípade, že si po podobnom zážitku jeho partnerka z hrdosti chce zaplatiť sama. Ako moderní gentlemani vedia, na prvom rande platí vždy muž, neskôr je to už však na dohode oboch partnerov (čoskoro sa tejto téme budeme venovať podrobnejšie).
  6. Odchod – Gentleman sprevádza dámu až k vchodu jej domova. Buran však nemá problém vnucovať sa aj „na kávičku“, „prehliadku zbierky čipkovaných anjelíčkov“ a podobne. Čo si pod tým predstavuje, to závisí predovšetkým od doby, ktorá uplynula od jeho poslednej návštevy v delikátnom podniku so slečnami neveľmi dobrej povesti. Dámy, teraz je najvhodnejší čas na použitie kasera.

 

Ako vždy, aj tentoraz pripomíname, že ak na podobný druh narazíte aj vy, pokúste sa ho ignorovať. Nie každý mal v živote príležitosť poučiť sa o spoločenskom správaní. Výnimkou je, pravdaže, situácia, kedy vás či vašu partnerku prejavy Burana obecného obťažujú. O upozornenie nevychovanca požiadajte personál. Ak sa budete unúvať osobne, bolo by to ponižujúce, a tak sa gentleman jednoducho nikdy nespráva.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.