O iných cestách k zmene

Štve ťa tvoj záhaľčivý život? Omrzelo ťa byť stále taký dengľavý? Postupuj podľa našich rád a do dvoch týždňov tvoje svaly strojnásobia svoj objem, v oku sa ti usadí iskra drsnosti, tvoj režim získa kasárenskú presnosť, tvojim chlpom narastú vlastné chlpy a v garáži sa ti objaví harley. Všetky obleky ti zázračne sadnú a konečne získaš tú pipku z personálneho, nad ktorou fňukáš už niekoľko mesiacov. Alebo nie?

Okej, čas sa zobudiť. Návody z internetu na to, ako sa stať gentlemanom, pravým chlapom, skutočným mužom a podobne sú bez ohľadu na dobré úmysly autora často príšerné nezmysly. A to z jedného jediného dôvodu, ktorý pre vás tiež môže slúžiť ako lakmusový papierik, keď budete triediť svoje zdroje. Každý muž je totiž jedinečnou bytosťou. Teraz to nemyslíme tým okvietkovaným ezospôsobom, ale tak, že každý si prešiel inou   výchovou a v živote získal iné skúsenosti. A to všetko vyformovalo inú mapu vlastností. Takže čo s tým?

V prvom rade, než sa pustíte do akejkoľvek zmeny, urobte si tú ťažkú, ale nevyhnutnú láskavosť a pozrite sa na seba úprimne do zrkadla. Buďte úprimní k svojim nedostatkom, máme ich všetci viac než dosť. Za každé dva, ktorých sa zbavíte, jeden nový naberiete (ak si zlepšíte kondíciu a skvalitníte šatník, dajte si veľký pozor na pýchu, tá mrcha vie byť pekne zákerná). Ak chcete vedieť, ako na to, tak v tom vám neporadí skutočne nikto, je to iba na vás. Dôvodom je, že vlastnosť, ktorú niekto považuje za zlú, môže niekto iný vnímať ako užitočnú. Ale jeden spôsob sa predsa len univerzálne osvedčuje. Určite si, akým človekom chcete naozaj byť a následne začnite z bodu, že nič z toho nespĺňate (ono je to veľmi pravdepodobne aj pravda). Choďte po jednotlivých vlastnostiach, študujte ich a zlepšujte. Alebo sa zapíšte u dobrého terapeuta, pod odborným dozorom sa vyvarujete chýb.

Prečo je sebapoznanie také dôležité? Pretože bez neho sa veľmi škaredo popálite. Niekto viac, niekto menej, ale nevyhne sa to nikomu (tí, čo došli najďalej, by vedeli rozprávať, ako vie ego zatemniť rozum). Zlepšovanie sa v čomkoľvek totiž musíte prispôsobiť svojej osobnosti. Ak napríklad nie ste ranné vtáča, nemôžete hneď zajtra začať vstávať o piatej, behať, cvičiť, zjesť výdatné raňajky, dať si sprchu a potom ešte stráviť deň v práci. Teda môžete, ale vydrží vám to nanajvýš niekoľko dní a potom sa na to vykašlete. Čo s tým?

V prvom rade zabudnite na príbehy tých, ktorým to vyšlo tak či onak. To sú oni, vy ste vy, máte svoju špecifickú cestu. Zároveň si uvedomte, že každý nový prvok vám v živote spôsobí zmeny, ktoré musíte vstrebať a nanovo zvážiť. Za druhé si uvedomte, že každá veľká zmena v živote je postupná a spravidla sa deje spôsobom „dva kroky vpred, jeden vzad“. Prvky na seba nadväzujú a môžu meniť aj už zavedené činnosti. Napríklad ak cvičíte a začnete aj ráno behať, vaše telo už nemusí mať toľko energie a tak budete musieť zmierniť cvičebný program.

To najdôležitejšie je, aby ste každý krok vzad brali s rezervou a nevzdávali sa. Niekto potrebuje radikálnu zmenu (a tú autori najčastejšie vkladajú do svojich návodov), iní musia pomaly nabiehať na nový program a zvykať si. Obe cesty sú úplne v poriadku. Oba typy ešte veľakrát zakopnú. Stačí na dva týždne ochorieť a môžete začínať od začiatku. Stáva sa. Dôležité je byť k sebe úprimný a nečakať od seba viac, než ste v tej-ktorej chvíli zvládnete. Vaše schopnosti narastú, žiadny strach, a s nimi narastú aj očakávania. Za rok z vás nebude nový človek, ale rozhodne môže byť oveľa lepší než pred 12 mesiacmi.

Najlepšie sa ale všetko ilustruje na príklade (to nie je návod). Uvediem teda svoj vlastný. Chcel som začať vstávať skôr. Skúsil som to cez pravidelné vstávanie, ale vydržalo to presne dve rána. Tak som si to celé premyslel. Uvedomil som si, že vstávať len preto, aby som sa pár dní cítil lepšie sa mi jednoducho nechce. Cvičiť skoro ráno sa mi chcelo ešte menej. Jasné, mohol by som sa donútiť, ale pretože som si dal dosť veľkú námahu sa dobre spoznať, bolo mi jasné, že je to otázka niekoľkých dní, kým sa zatnem a na vstávanie vykašlem. Patrím totiž k ľuďom, ktorí sa pre zmenu a nové prvky musia namotivovať, mať z toho dobrý pocit, a kým ten vyprchá, musí byť už zmena zaužívaná. Pre mňa najosvedčenejší spôsob. Takto som kedysi obmedzil fajčenie (a prestávam s ním), začal cvičiť, pravidelne čítať a postupne nabehol aj na domáce práce, ktoré pred pár rokmi ozaj neboli mojou doménou. Takže som musel pre vstávanie nájsť motiváciu, ktorú nemôžem robiť v iný čas, zároveň ma neunaví a nezahltí mi hlavu (pretože keď som tie dva dni vstal, akurát som si prečítal správy a mal pokazený celý deň). Skúsil som ráno čítať, ale akurát som zaspával. Tak som začal behať a to mi ostalo dodnes. Vyčistí mi to hlavu, zlepšuje kondíciu a čím viac dokážem odbehnúť, tým skôr vstávam. Každý týždeň o pár minút skôr a dnes som bez problémov na nohách skôr, než som sa pred niekoľkými mesiacmi len obracal na druhý bok.

Len taký detail. Nešiel som behať každé ráno. Ani som úplne každé ráno nevstával. O chvíľu by ma to omrzelo bez ohľadu na sebadisciplínu. Ak som mal náročný deň v práci, spal som dlhšie. Ak som to prehnal pri cvičení, tiež som si doprial dlhší spánok. A keď som už bol tak unavený, že som len počítal dni do dovolenky, posledný týždeň predtým som nielen nevstával, ale ani necvičil. Jednoducho nebola zmena ešte zažratá, tak som sa do nej ani nenútil. Ale vždy som si voľno doprial s vedomím, že keď si oddýchnem, program pokračuje ďalej. Najskôr som vedel vstať dva dni v týždni, potom tri, potom štyri, päť….a potom som potreboval oddych. Zase tri dni, opäť štyri a o pár dní to bude zase päť. A teším sa na to!

Záverom asi toľko: k zmene vedie viac ciest. Daj si tú námahu byť k sebe úprimný a spoznať sa. Tak nájdeš aj tú svoju.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.