HSP gentleman – príručka na prežitie

Byť veľmi citlivou osobou (Highly Sensitive Person – HSP) býva označované za požehnanie a prekliatie zároveň. Závisí to od uhla pohľadu a toho, ako disciplinovane dokáže takýto človek zaobchádzať so svojím životom. HSP ľudí sme si opísali v ostatnom článku. Dnes sa pozrieme na to, ako sa z toho všetkého nepominúť na rozume.

Zdravý životný štýl

Isteže, nie je zdravý ako zdravý. HSP gentleman nemusí začať zobať šaláty (ale ako príloha je to fajn). Patrí sem veľa prvkov. Primeraná zdravá strava a dostatok spánku je základ. Hlad a únava sú totiž stavy, v ktorých reaguje často neprimerane aj bežný človek, nieto ešte veľmi citlivá osoba. Stav prejedenia nevhodným jedlom a nedostatok niektorých vitamínov (obzvlášť vitamínu D) tiež neprispievajú k dokonalej duševnej rovnováhe. Hoci sa zdá, že sledovanie svojho príjmu potravy a dostatku spánku podľa denných aktivít (ak cvičíte, pridajte ešte hodinku k bežnej dĺžke spánku) je iba o zvyku.

Obmedzenie stimulantov

Pri zdravom stravovaní ešte chvíľku ostaneme. Stimulujúce látky sú vo všeobecnosti pre HSP skôr škodlivé. Cukor či kofeín dokážu človeka rýchlo vystreliť, čo v kombinácii s prestimulovanosťou moderného sveta nie je kombinácia, ktorú by mal HSP gentleman vyhľadávať. Ich obmedzenie je aj v súlade s miernosťou, ktorou by sa mal gentleman vyznačovať vo všeobecnosti. Autor tohto textu drží palce, nakoľko sám bojuje so závislosťou na sladenej káve.

Prostredie

Ak HSP osoba pracuje v open space kancelárii a nechce sa dopustiť niečoho, čo by imponovalo nanajvýš Vikingom, dobrým krokom je prispôsobenie svojej domácnosti. Aspoň jedna miestnosť v byte by mala byť vyhradená pokoju: tlmené svetlá, v ideálnom prípade aj odhlučnená. Tento priestor by mal byť vyhradený upokojujúcim aktivitám, ktoré veľmi citlivému človeku pomáhajú vniesť do života viac harmónie. Niekto tu medituje, iný číta, autor tohto textu sa kochá svojou bližšie nešpecifikovanou zbierkou. Sú však aj HSP osoby, ktoré majú takúto izbu vyhradenú pre hru so svojou mačkou či psíkom.

Samozrejme, toto sú tí šťastnejší. Veľa HSP ľudí býva v zdieľanom byte, kde je vyhradenie jednej celej miestnosti podobným aktivitám celkom nereálne. V takom prípade je vhodné nájsť si svoje pokojné miesto v blízkom okolí. Malé miesto v lese, záhradka, niekedy len vlastná izba a kvalitné slúchadlá, ktoré zabránia okolitému svetu preniknúť cez uši. Filozof na tróne, Marcus Aurelius, vo svojich Hovoroch k sebe odporúča obracať sa do seba a hľadať pokojné miesto vo vlastnej duši. Rimania zrejme meditáciu nepoznali, ale HSP gentleman túto možnosť má a mal by ju využívať.

Vyhýbanie sa davom

Ak by mali HSP ľudia hlasovať o podobe pekla, zrejme by odhlasovali preplnený obchodný dom. Ostré svetlá, davy zdanlivo nemysliacej protoplazmy presúvajúce sa neusporiadanie z jedného vyhradeného priestoru do druhého. Mohli by sme pokračovať, ale ak vám to znie povedome, už ani nemusíme. Ak potrebujete nakupovať, choďte radšej počas poslednej hodiny pred záverečnou. Majte nákupný plán, resp. zoznam. Obmedzíte tak svoj pobyt v obchoďáku na minimum. V tomto čase bývajú aj svetlá viac stlmené. Takéto načasovanie má navyše veľký bonus: vždy voľné parkovisko.

Plánovanie

HSP osoby sa v záujme vlastného prežitia musia stať pomerne disciplinovaným a štruktúrovaným človekom. Musia dôkladne spoznať vlastný biorytmus a prispôsobovať mu svoj životný štýl. Niektorí napríklad potrebujú dovolenku každé 3-4 mesiace a naplánujú si ich už na začiatku roka, aby sa im nestalo, že priveľa kolegov si ju v želanom čase zoberie tiež. Podobne je to v podstate pri každom namáhavom období. Ak HSP osoba vie, že obdobie vianočných rodinných stretnutí je pre ňu mimoriadne vyčerpávajúce, je lepšie sa vybrať na niekoľko dní do hôr, prírody či zatvoriť sa do čitárne.

To najdôležitejšie nakoniec: Nevešať hlavu. HSP ľudia mávajú často pocity márnosti z nemožnosti uniknúť pred šialeným zhonom reality, ale je to predovšetkým o dôkladnom plánovaní odpočinku a možnosti si vydýchnuť. Aj pár minút denne je lepšie ako nič. Držíme palce.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.