Cvičením k disciplíne

Prvé kroky k sebadisciplíne vojenským štýlom

Snaha stať sa lepším mužom a postupne aj moderným gentlemanom naráža takmer od počiatku na niekoľko prekážok, ktoré majú jeden spoločný menovateľ: nedostatok sebadisciplíny. To nie je veľmi prekvapujúce, keďže dnešná doba praje skôr uvoľnenému životnému štýlu s dôrazom na čoraz väčšie množstvo zábavy.

Výsledkom je, že aj keď sa chcete stať gentlemanom, či aspoň zlepšiť svoj život,buď sa vám nechce ani začať, alebo pri tom dlho nevydržíte. Ako sa s tým popasovať? Pre odpovede a fungujúce rady sa obrátime k najdisciplinovanejšej zložke obyvateľstva –armáde.

Začať musíme od seba. V tomto prípade od rozhodnutia. Vašou voľbou je snaha dosiahuť viac zo svojho času tým, že vďaka sebadisciplíne ním nebudete plýtvať. Nezabudnite, páni, že čas je to jediné, čo vám už nikdo nikdy nevráti. Preto s ním zaobchádzajte opatrne. Spomeňte si na to vždy, keď už toho budete mať dosť. Zvykanie si na disciplínu je viac než nepríjemné. Je to otravné, občas to až bolí (nielen na duši). Odmenou vám ale bude efektívne nakladanie s časom, pocit uspokojenia (a že ten príde, na to sa môžete spoľahnúť ako na švajčiarsky nožík), vedomie o vlastnej spoľahlivosti…..a poriadna dávka sebavedomia.

Dôležitosť rozhodnutia

Vojak po vstupe do ozbrojených síl nemá na výber. Rozkazy plniť jednoducho musí. Toto je zároveň základ budovania osobnej disciplíny. Každé rozhodnutie, ktoré musíte urobiť, vyčerpáva vašu vôľu. Každé! Prvým krokom teda bude odstránenie čo najväčšieho množstva nepodstatných či vyčerpávajúcich rozhodnutí. Dosiahnete to ustanovením pravidelného denného režimu. Tak eliminujete rozhodnutia typu „čo s načatým dňom?“, „spravím najskôr toto alebo toto?“ a podobne. Samozrejme, nezačnite teraz spisovať, ako od zajtra vstávate na svitaní, stihnete rozvičku, raňajky, sprchu, v práci žiadny facebook, poobede trávenie spoločného času s dámou vášho cteného srdca či koníčky, čítanie, posilňovňa, sprcha a spať. Ak by ste sa na to vrhli takto rýchlo, vydržíte nanajvýš pár týždňov, skôr ale iba pár dní. Plánovanie vášho rozvrhu sa musí prispôsobiť vašim povinnostiam, pracovným i spoločenským, koníčkom… Do rozvrhu zároveň nesmiete (!) zahrnúť všetko.

Dôvod? Napríklad, ja sám som spontánny človek. Disciplína mi umožňuje efektívne a dobre splniť svoje povinnosti v čo najkratšom čase, čím mi umožňuje následne tráviť voľný čas podľa toho, ako sa mi práve chce či ako práve potrebujem.

Vojensky budicek

Denný režim

Začnite pozvoľna a dovoľte svojmu telu a hlave, aby sa postupne prispôsobovali. Ďalšie pravidelnosti pridávajte postupne v rovnakých intervaloch. Mne sa osvedčilo pridávať niečo každý týždeň, ale ak si na niečo neviete zvyknúť dlhšie, je to v poriadku. Jednoducho  pokračujte, kým sa to nestane pravidelnou činnosťou a až potom pridajte nový prvok. Ako prvé by malo byť pravidelné vstávanie. Ak vstávate do práce cez týždeň v konkrétnu hodinu, vstaňte o pol hodinu skôr, dajte si pár klikov a drepov, sprchu a doprajte si pokojné raňajky. Pozor, hovoríme o pracovných aj voľných dňoch, najmä spočiatku je dôležité nevynechávať. O to menej by sa vám na ďalší deň chcelo v nastolenom režime pokračovať. Aj neskôr sa ale snažte, aby výnimiek bolo minimum. Je to napríklad čas strávený na dovolenke, a podobne.

Po zobudení si začnite ustieľať posteľ. Je to taký malý trik, ktorým vojaci dávajú telu aj hlave na vedomie, že spánok skutočne skončil. Pravidelná ranná rutina, ktorá sa začne aktívne fyzicky spolu s pár klikmi a drepmi, vás zároveň „nakopne“ do ďalších činností. Je to ako reťaz – keď sa naučíte zapojiť zapojíte prvé ohnivko, s ďalšími to už ide ľahšie. Navyše, gentleman nikdy nenecháva svoju posteľ v stave, akoby sa v nej pelešil párik postarších tchorov. Večer môžte mať dámsku návštevu, tak buďte pripravení.

Nedokážete sa prekonať? Poradím vám malý trik. Najskôr si musíte uvedomiť, že všetko, o čom tu píšeme, je len vo vašej vlastnej hlave. Ak sa rozhodnete, že to dokážete, tak to dokážete. Ak nie….nuž, aj to ste len vy, ktorý si hovorí, že na to nemá. Predstavte si seba ako druhú postavu, ako sedí oproti vám. Pozerá sa na vás a hovorí vám, že to nedokážete. Alebo, že to je zbytočné, lepšie je sa váľať a mrhať časom, alebo akúkoľvek inú výhovorku. A teraz ho čo najkultivovanejšie, ale čo najdôraznejšie pošlite na miesto, ktoré považujete za najhoršie na svete a priľahlom vesmíre. A toto robte vždy, keď sa vám v hlave začne ozývať ten hlas, spravidla, keď si treba vykonať niektorú povinnosť, do ktorej sa vám nechce.

Fyzický tréning

Zdravé telo, zdravý duch

Do svojho denného programu zaraďte hneď ako to bude možné aj dostatok pohybu. Vojaci potrebujú telo ako z ocele a poriadnu kondíciu, preto mu dávajú zabrať. No nie len preto. Ďalším dôvodom je fakt, že pravidelný šport či posilňovanie ich naučí chápať zásadu, že cesta za lepším ja je vždy tŕnistá a postupuje sa spôsobom „tri kroky vpred, jeden vzad“. Takže okrem rozvoja tela pridáte niečo aj k rozvoju ducha. Cvičenie musí byť pre čo najlepší efekt pravidelné, adekvátne namáhavé, a aj tak to trvá dlho. Naučí vás prijímať občasné zlyhanie, nutnosť vrátenia sa o krok späť. Pomáha aj pri učení sa trpezlivosti a pokore. Pevné a kondične schopné telo nemôžete mať hneď, vyžaduje od vád odriekanie, námahu a znášanie útrap. Gentleman vie veľmi dobre, že tak je to v živote úplne so všetkým, čo má skutočnú hodnotu.

Reálne očakávania

Ako som už spomínal, vytváranie si sebadisciplíny postupuje spôsobom „tri kroky vpred, jeden vzad“. Preto nemusíte mať hlavu v smútku, ak sa vám nepodarí zobudiť sa dvakrát po sebe včas. Každý zádrhel riešte s chladnou hlavou. Zamyslite sa nad tým, prečo sa vám nedarí niektorý krok dodržiavať. Ja sám som narazil hneď pri skorom vstávaní. Jednoducho som odignoroval budík a spal ďalej. Mal som ho totiž pri hlave a mohol som ho ľahko zaklapnúť. Preto som ho umiestnil tak, aby som na jeho vypnutie musel vstať z postele. Keď som už bol von spod perín, to som si už rovno mohol ísť spraviť rannú kávu. Každý problém má riešenie, nezabúdajte na to ani na okamih.

Za celú redakciu vám držím palce pri prvom – a zrejme aj najťažšom – kroku na ceste stať sa gentlemanom. Neváhajte sa podeliť o vlastné skúsenosti v diskusii na facebooku.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.