Prekonať vlastnými nohami viac ako 1500 výškových metrov sa pre mnohých pánov žijúcich v meste môže zdať ako výkon, na ktorý je potrebné poriadne trénovať. Títo páni majú, samozrejme, úplnú pravdu. Ale nie je to tréning v telocvični (no aj ten pomôže).
Horská turistika je jednou z najkrajších kratochvíľ, aké môže gentleman mať. Nielen, že si pocvičí telo a prekoná svoje hranice, ale uvidí aj kus sveta. Veľa fanúšikov horskej turistiky pozná vlastnú krajinu ako svoju dlaň. Výhľad, ktorý sa vám naskytne z ktoréhokoľvek vrcholu nad 1000 m.n.m. je odmenou sám o sebe. Avšak, aj tu platia určité pravidlá a dobrá vôľa, ktorú by mal moderný gentleman rešpektovať a pestovať.
Za prvé: V chránených oblastiach sa držte chodníkov. Sú to najbezpečnejšie trasy (horská služba vie, kde ste), z ktorých toho veľa uvidíte. Navyše nebudete rušiť zver a poškodzovať vegetáciu.
Za druhé: Vezmite si vrece na odpadky a pri návrate dole zozbierajte plastové fľaše, obaly od čokolád a podobné veci. Je to na počudovanie, ale turisti v slovenských horských oblastiach sú, ehm, prasiatka.
Za tretie: Nechajte hory v lepšom stave, než ste do nich prichádzali. Platí to nielen pre poriadok.
Za štvrté: Zdravte spoluturistov. Ak vidíte, že tápajú, poraďte. Vysilenému ponúknite vodu, možno mu došla. Poštípané dieťa potrebuje chladivý gél. Skrátka, ak pomôcť môžete, tak musíte.
Za piate: Vždy rešpektujte pokyny Horskej služby a neporušujte pravidlá na informačných tabuliach. Ak je niekde zákaz vstupu, tak to nie je zo zlomyseľnosti.
Za šieste: Máte menej skúseností, ako si myslíte. Nepreceňujte svoje sily, mohlo by to byť naposledy.
Za siedme: Naučte sa prvú pomoc.
Začnite postupne. Najskôr jednodňový výlet s prekonaním 300-400 výškových metrov a každý týždeň pridajte sto metrov, než skončí turistická sezóna, budete prekvapení, ako vysoko vás nohy ráčia vyniesť bez toho, aby začali fňukať.
Obuv
Základom je dobrá obuv. Na horský vrchol sa dá s dávkou nepohodlia vyliezť aj v košeli a rifliach, ale keď vám nebude sedieť obuv, tak sa dole dostanete len s veľkými ťažkosťami. Boty na horskú turistiku musíte poriadne vyskúšať, nesmú nikde tlačiť ani presahovať. No počítajte s tým, že sa vám nohy pri poriadnej túre prekrvia a zväčšia, takže za pätu sa musí zmestiť jeden prst. Okrem toho potrebujete dobrú podrážku s dezénom určeným na tento typ turistiky. Nezabúdajte, že čím tvrdšia podrážka, tým menšia je priľnavosť k povrchu. Určite si, na ktorý typ turistiky tie-ktoré boty máte. V dobrej predajni vám personál poradí, nebojte sa opýtať. Fixácia členku a nepremokavosť patria medzi samozrejmosti.
Žiadne boty však nie sú nezničiteľné, preto majte v zálohe v batohu pre istotu aj nejaké tenisky, v ktorých sa v krajnom prípade dostanete aspoň nazad dole.
Odev
Odolnosť, variabilita, pohodlie. Oblečenie na turistiku kupujte v tomto poradí. Odolnosť hovorí sama za seba. Variabilitou myslíme napríklad to, že keď bundu, tak nepremokavú a s kapucňou, prípadne odnímateľnou tepelnou vložkou, ktorú je možné mať zrolovanú v batohu.
Na zostavovaní odevu do hôr postupujte tzv. cibuľovým princípom. Ide o kladenie jednotlivých vrstiev na seba podľa potreby. Základom je kvalitné funkčné oblečenie, ktorá odvádza pot a druhú stranu, kde sa buď nasaje do ďalšej vrstvy, alebo sa odparí. Udrží vás to v suchu a pohodlí. V lete dajte prednosť ľahším odevom, nohavice ideálne s odopínateľnou spodnou časťou.
Nikdy si nezabúdajte šatku. Dá sa uviazať na hlavu, kde bude nasávať pot a chladiť. Rovnakou poslúži aj uviazaná na krku. V prípade úrazu možné ju využiť ako škrtidlo.
Batoh
Pri veľkostiach je každá rada drahá. Avšak nikdy nič nepodceňujte. Batoh však vždy musí byť dobre odvetrávaný na chrbte a popruhy nesmú tlačiť. Ak nechcete nosiť drobné predmety po vreckách, vyberte si batoh, ktorý má viacero vonkajších vreciek, na ktoré dosiahnete bez toho, aby ste si ho museli skladať z chrbta.
Výbava
Ak idete na hrebeňovku, vezmite si varič. Aspoň jedno teplé jedlo denne a káva/čaj vás udržia v psychickej pohode, aj keby bolo inak pľuhavo. Nestratí sa ani dobrý nôž, paracord a paličky na nordic walking. Pršiplášť a nepremokavé návleky môžete oceniť skôr, ako sa nadejete (osobná skúsenosť). Prioritnejšia je voda ako jedlo.
Uvidíme sa na hrebeňovkách. Ak sa vám tých 1500 metrov zo začiatku zdá už málo, skúste Karpatský cik-cak 🙂