O každodennej slušnosti

Je podivuhodné, ako veľmi sú obľúbené články s číslicou v názve, obzvlášť ak ide o desiatku: 10 tipov, ako byť gentlemanom, 10 pravidiel etikety, ktoré by ste mali ovládať, a podobne. Dnes skúsime zaujať iný postoj a miesto pár tipov si povieme, ako sa správať tak, aby ste žiadne podobné tipy už nikdy nepotrebovali.

Samotné prečítanie textu nemá žiadny osmotický efekt. Ak chcete, aby to, čo si prečítate, skutočne fungovalo, musíte sa v konkrétnych situáciách občas zamyslieť a vždy podľa toho aj konať. Takže poďme na to. Ako byť slušný v každodennom živote? Platí jediné univerzálne pravidlo: Zachovaj sa tak, ako by si to považoval za správne, keby boli roly vymenené. Prejdime si to od….

Ráno

Ak máte partnerku, tak prvý ranný čin by mal byť ranný bozk. Vyvenčiť psa/nakŕmiť mačku/škrečka/papagája. Nebúchajte dverami a podobnými vecami, máte susedov, ktorí môžu ešte spať, prípadne niekto práve prišiel z nočnej.

Pri odchode z domu pozdravte susedov, ktorých stretnete, nezabudnite podržať dámam dvere. Stať sa môžu aj ďalšie situácie. Napríklad nedávno u nás nešiel výťah. Po schodoch zostupovala staršia suseda, schod po schode. Byť na jej mieste, chcel by som, aby niekoho napadlo, že mám ťažkú tašku a že sa mi ide zle. Tak som jej veci odniesol a ponúkol jej na cestu po schodoch rameno. Od vychovaného človeka by som podobnú pomoc čakal sám, preto som ju aj ponúkol.

Autobus

To, že gentleman púšťa každú dámu vo vozidlách MHD, ako aj postarších pánov, je tak samozrejmé, že to ani nebudeme pripomínať. Ak máte ruksak, zložte si ho z ramien, aj keď idete iba jednu zastávku. Pri medzimestských linkách poďakujte pri vystupovaní vodičovi. Pri nastupovaní dajte prednosť starším ľuďom. Ak zažijete, ako revízor šikanuje cestujúceho, oznámte ho na Dopravnom podniku.

image4144

Auto

Pravidlá správania sa za volantom sme rozoberali v článku Gentleman za volantom. Prajeme príjemné čítanie.

Práca

Ak pracujete v korporátnom prostredí, takmer určite máte v budove infopult či vrátnicu. Pozdravte pri príchode vrátnika a pracovníka SBS. Nikomu nepadne dobre, keď je pre celý dav ľudí ako duch.

Keď skončíte vlastnú prácu, ponúknite pomoc kolegom, obzvlášť, ak sú noví. Spomeňte si, aký bol váš prvý týždeň – ocenili by ste pomocnú ruku? Pri využívaní kuchynky myslite na to, že aj po vás tam prídu ľudia. Nech nemajú pocit, že pred nimi tam bol bravčový chovanec miestnej farmy.

Cesta domov

Na chodníku, rovnako ako na pevných i pohyblivých schodoch, sa pohybujeme/stojíme vpravo.

Nákup v obchode

Jedným z najväčších neduhov v slovenských obchodoch je sklon mnohých ľudí odstavovať si vozíky uprostred úzkych uličiek, prezeranie si tovaru za chôdze – tj. ľudia sa nepozerajú, kam idú – pri pároch aj pokrikovanie cez uličky a oddelenia. Gentleman si uvedomuje, že v priestore nie je sám, preto si dáva pozor, aby neobmedzoval ostatných a nesprával sa hlučne. V rade pri platení pred seba pustite človeka za vami, ak má malý nákup či malé dieťa (spomeňte si, ako to v detstve nudilo vás).

Hádam sme pokryli väčšiu bežných situácií. Ak nie, pýtajte sa v komentároch, radi vám s nejasnosťami odpovieme. Návštevu úradov sme do článku nezaradili zámerne, pretože je to na samostatný text.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.