O pomáhaní v domácnosti

Sú to nanajvýš dva roky, ako by som si z morálneho hľadiska nemohol dovoliť tento článok napísať. Musel by som v ňom totiž opisovať niečo, čo som sám nedodržiaval. Na Slovensku, kde stále do značnej miery pretrváva rozdelenie povinností na „mužské“ a „ženské“, to zrejme vyznie zvláštne, ale páni:  Moderný gentleman musí zvládať chod domácnosti s eleganciou sebe vlastnou. Dnes však nebudeme hovoriť iba Ako, ale aj Prečo. A vlastne, tým začneme.

f82a7f295b6940340c16035f960be23cU väčšiny mužov (dlho mňa samého nevynímajúc) boli domáce práce považované za doménu žien. Zjednodušene to bolo tak, že čokoľvek vonku robil muž, skoro všetko vnútri robila žena. Hromadné sťahovanie sa do bytoviek bolo teda k miere mužských povinností veľmi štedré. A to už hovoríme o dobe, keď ženy bežne chodili do práce, no zároveň ich doma čakala ďalšia smena. Tejto práce bolo pritom toľko, že ešte v roku 2010 by sa – v prípade, že by bola platená – podieľala na HDP až 39 percentami. Na mnohých miestach to dokonca pretrváva dodnes. Dnešný gentleman však nič podobného z úcty k svojej dáme dopustiť nemôže.

Domáce povinnosti sú repetetívne a pomerne nudné, všedné záležitosti. Upratovanie je samo osebe vyčerpávajúce fyzicky aj duševne. Ak navyše musí partnerka aj presne inštruovať muža, čo a ako má robiť, stávajú sa tieto povinnosti skutočne malým otravným predpeklím, čo sa skôr či neskôr prejaví aj na kvalite vzťahu. Páni, žiadna žena netúži stať sa ani vašou slúžkou, ani matkou. Pre mnohé dámy je neustále upozorňovanie svojho partnera (a jeho často hlúpo tvrdohlavá reakcia) natoľko vyčerpávajúca, že doslova každá nesplnená – a zo strany muža sľúbená – povinnosť je ďalším krokom smerom k odchodu zo vzťahu.

Pre našu duševnú pohodu je však organizácia v domácnosti mimoriadne dôležitá. Nenadarmo sa hovorí, že poriadok v dome je rovnaký, ako poriadok v hlave. Gentleman prikladá ruku k dielu, ideálne rovným dielom. No musí zvládať všetky činnosti, aj keby sa s manželkou/priateľkou dohodol na ich rozdelení. Je to pre prípad, že partnerka ochorie, bude na služobnej ceste, a podobne. Navyše nikdy nevie, kedy na to všetko jednoducho bude sám.

Základom je dohoda na stave, v akom by sa domácnosť mala nachádzať pri bežnej prevádzke. Bývanie ako z katalógu dosiahnete iba za predpokladu, že v byte budete len prespávať. Aj to nie každú noc. Preto si ako gentleman so svojou partnerkou musíte vyjasniť predstavy. Ak sú celkom nekompatibilné, máme pre váš vzťah zlú správu.

Clean-house-MemeKeď sú predstavy vyjasnené, je čas určiť, koľko a akej práce bude potrebné na udržanie tohto stavu. Fyzicky najnamáhavejšiu činnosť okamžite prevezmite. Nosenie ťažkých nákupov sa nepočíta, to gentleman robí s úplnou samozrejmosťou.

Ďalším krokom je rozdelenie povinností podľa času. Obzvlášť, ak bývate v bytovke. Za vysávanie o deviatej večer vás žiadny zo susedov nepochváli o nič viac, než by ste za to pochválili vy jeho. Niektorí experti dokážu pustiť práčku aj pred polnocou alebo v čase, keď v byte za stenou spí malé dieťa. Gentleman a dáma si preto podelia povinnosti podľa toho, kedy je to pre okolie najmenej obťažujúce a ktorý z nich má vtedy najskôr čas.

Posledné dve veci. Gentlemani, ráčte svoje dohodnuté povinnosti plniť s pravidelnosťou a presnosťou elitného vojaka. Keď ich skončíte skôr, ako ste mali v pláne, vždy urobte niečo navyše a pomôžte svojej partnerke. Obľúbenú veta mnohých mužov „Povedz mi, čo mám urobiť, a ja to urobím“ ráčte vyradiť z repertoára a nahraďte ju vetou „Čo by som ešte tak spravil, nech to nemusí robiť <doplň meno partnerky>“.

Teraz ma ospravedlňte, môj pracovný stôl vyzerá ako v zákope.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.