Slovak Airsoft

Gentlemanské športy: Airsoft

V každom mužovi je ukrytý bojovník. Po tisícročia nasadzoval život za bezpečnosť svojej rodiny, spoločnosti, krajiny. No, niekedy iba preto, lebo jeho pán povedal čosi veľmi nevychované o matke iného pána a ten nevidel lepšie riešenie situácie, iba poslanie stoviek a tisícov mužov na veľmi škaredú smrť. Dnes máme najbezpečnejšiu spoločnosť, aká dosiaľ na tomto území bola. Schopnosť bojovať preto zmenila účel a moderný gentleman ju využíva najmä na presadenie sa. Avšak niekde vnútri sa takmer v každom mužovi stále ozýva túžba po bojovom dobrodružstve. Niektorí sa vrhnú na bojové športy, iní sa otĺkajú tupými mečmi v rekonštrukciách stredovekých bitiek (mimochodom, ako dlhoročný šermiar to odporúčam zažiť). Ak nemáte čas na pravidelné tréningy, stále existujú alternatívy, ako kultivovať svoje bojové schopnosti. Jednou z nich je airsoft.

V detstve sme sa prakticky všetci hrali na vojakov. Občas to skončilo stredovekou bitkou, najmä keď niekto nechcel padnúť po fiktívnom zásahu z hlavne haluze…teda – pardon za lapsus linguae – pušky. Chuť na hry a vojnové dobrodružstvo bez priveľkého rizika, že sa domov vrátime v zinkovej krabici, nám niektorým zostala do dospelosti. Kto chcel rýchle prestrelky, dal sa na paintball. Kto je zameraný skôr na vojenskú simuláciu a nebojí sa poriadne zašpiniť, ten sa priklonil k airsoftu. V čom táto kratochvíľa vlastne spočíva?

V podstate ide o simuláciu bojových situácií a ich taktické riešenie za použitia replík skutočných zbraní. Ľudsky povedané, hráči po sebe strieľajú plastovými guličkami a občas nevhodnými verbálnymi prejavmi. Na rozdiel od paintballu sú spravidla oblečení do skutočných vojenských uniforiem a výstroje („podle vkusu každého soudruha!“). Okrem klasických prestreliek existuje v rámci airsoftu aj tzv. MilSim – Military Simulation, teda vojenská simulácia. To je väčšinou konkrétna taktická situácia, dve a viac skupín, ktoré ju riešia (väčšinou proti sebe), a bez zohratého tímu nie sú vaše šance veľmi vysoké. Inokedy je to väčšia – aj viacdňová – hra so scenárom, prvkami LARP-u, viacerými stranami konfliktu, ako aj možným vyústením hry. Príkladom nech je česká akcia Border War, ktorej ôsmy ročník sa skončil minulý víkend. Tisíce hráčov, vozidlá a helikoptéry (nie, to nie je bežná záležitosť), vývoj podľa výsledkov bojov, politické prvky,ale aj dosť recesie (už ste niekedy vykšeftovali raketomet za cigarety s vydridušskými Indiámi?)

IMG_6072

IMG_5986

 

 

 

 

 

Ako sa to hrá? Existujú regionálne rozdiely v pravidlách, jadro je ale rovnaké. Prvá vec: ochranné okuliare. Bez nich ani na krok! Druhá vec: Zbraň, resp. replika skutočnej zbrane. Dostaneme sa k nim ďalej v texte.  Nástup, vypočutie scenára a úloh, rozdelenie na strany, rozchod na začiatočné pozície. Hra sa začína. Vyrážate vpred, kryjete svojich spoluhráčov. Ak máte šťastie (alebo dobre poznáte herný priestor), dostanete sa do dobrého krytu či pozície skôr, ako vašim cteným smerom začnú lietať plastové včielky kalibru 6 mm. Opätujete paľbu, presúvate sa, plníte úlohu. Ak vás zasiahli, dvíhate ruku alebo si nasadzujete reflexnú vestu, zakričíte „Mám“ a odchádzate na začiatočnú pozíciu (ak nie je na začiatku určené inak). Podľa pravidiel buď čakáte na výsledok tohto kola, alebo po určenom čase vyrážate znovu. Bližšie podrobnosti v nasledujúcom videu:

Znie to jednoducho, ale naozaj iba znie. Bojuje sa najmä v lese, takže ak večer pred hrou spŕchlo, vyváľate sa v blate. Niektoré priestory sú veľké, takže sa celkom nabeháte. Zvlášť, ak vaša výstroj ráči vážiť toľko, ako skutočná poľná (u niektorých náročných jedincov atakuje 40-kilovú hranicu, a to nerátame váhu zbrane). Príkladom, ako to môže vyzerať v rámci MilSim, je situácia, ktorú sme zažili nedávno na zmienenej českej akcii. Vyrazili sme z tábora odraziť útok viacnásobnej presily, čo sa nám podarilo len za veľkých strát a viacerých obratoch situácie. Následne sme si krátko odpočinuli na základni a vyrazili v daždi do niekoľko kilometrov vzdialenej hernej dediny. Tam sme získali raketomety a v pretrvávajúcom daždi sa úplne potichu husím pochodom cez nočný les dostali k nepriateľskej základni. Tam sme, ľudovo povedané, „dostali po pysku“ a šliapali niekoľko kilometrov do tábora. Pocit dobrodružstva? Skvelý!

S čím sa to vlastne hrá? Airsoftové zbrane sú repliky skutočných vojenských nástrojov určených na „ničenie živej sily protivníka“. Nielen pušiek a pištolí, ale aj odstreľovačiek, guľometov, granátometov, brokovníc, narazíte aj na raketomety. Podstatne väčší výber než pri paintballe. Preto hráva airsoft aj podstatne viac zbraňových fetišistov.

Zbrane sa delia podľa pohonu na elektrické (najčastejšie), plynové (áno, čosi ako vzduchovka) a manuálne (kde sa budete musieť unúvať natiahnuť záver na každý výstrel). Dostrel je spravidla 40-70 metrov, podľa výkonu mechanizmu.

IMG_5999IMG_5839

 

 

 

 

 

Čo to stojí? No, podľa vašich možností, ale s ohľadom na priemerný plat pomerne dosť. Základnú zbraň síce zoženiete aj za sto eur, ale tomu bude zodpovedať aj jej výkon. Počítajte s počiatočnou investíciou okolo troch stoviek, vrátane výstroje. Niektoré obchody s airsoftovými proprietami, ktoré zároveň organizujú hry, vám často sú ochotné zbraň požičať, no skôr či neskôr si budete musieť kúpiť vlastnú. Ďalej potrebujete maskáče, výstroj, dobré okuliare. Veľa hráčov dáva prednosť aj noseniu neoprénových a drôtených masiek na ochranu sarkastických úsmevov – je to tiež prevencia proti odstreleniu zubov. Ak sa rozhodnete stať vítanou posilou niektorého tímu, počítajte s tým, že množstvo výstrojných súčiastok budete musieť vymeniť, pretože tímy majú často svoj dresscode. Zvlášť, ak napodobňujú konkrétne vojenské jednotky.

Význam airsoftu? Navzdory obecnej predstave má väčšina hráčov pomerne dobrú predstavu o realite bojových situácii. Na jednej strane to prispieva k ich pripravenosti, kondícii, psychickej odolnosti voči sťaženým klimatickým podmienkam. Avšak väčšina hráčov by do vojnového konfliktu nešla, pretože si pomerne pravidelne ráčia vyskúšať, ako ľahko sa dá v prvej línii „zlíznuť včielka“. Ja sám preto tento šport odporúčam každému, kto má vo svojom okolí osobu vyzývajúcu na vojnové riešenie rôznych politických situácií. Doprajte mu túto skúsenosť. Uisťujem vás, že svoje názory poupraví….hneď ako zistí, že nie je natoľko výnimočný, aby sa mu guľky vyhýbali ako filmovým hrdinom.

Na záver sme si pre vás nechali prvý slovenský airsoftový film. Uhádli ste, je to komédia 🙂

 

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.