Etiketa na internete

Keep calm and be a gentlemanV dobách nie tak dávno minulých si gentleman musel dávať dobrý pozor na jazyk, pretože jediné poškmyknutie sa s ním mohlo ťahať ešte veľmi dlho – no, v niektorých aspektoch života sa tak vlastne deje dodnes. Doba internetová, keď je bežný človek online väčšiu časť svojho bdelého stavu, však poskytla človeku možnosť diskutovať z pohodlia anonymity a neniesť za svoje slová dôsledky. Výsledkom sú vulgárne diskusie, osobné útoky na diskutérov či autorov. Na základe čitateľského podnetu sme sa preto pozreli na to, ako by sa mal gentleman – a každý slušný človek – správať, keď je online. Anglický názov pravidiel slušného správania na internete sa volá netiquette. Jeho slovenský preklad však evokuje opak etikety, preto tento výraz nebudeme používať. Vyčerpávajúcejší výklad pravidiel je však možné nájsť pod týmto názvom.

  1. Správajte sa rovnako online, ako v skutočnom živote – Jedným z najhlavnejších znakov gentlemana je, že sa správa slušne a empaticky aj vo chvíli, keď sa nikto nepozerá, resp. by mu za jeho nevhodné správanie nehrozil žiadny postih – ani spoločenský. Preto aj online platí, že gentleman nepoužíva vulgárne výrazy a každému diskutérovi napíše iba to, čo by bol ochotný povedať mu do očí.
  2. Za každým online profilom je človek – Okrem prvého pravidla má gentleman na pamäti aj to, že jeho článok, príspevok či reakcia môžu niekoho nechcene uraziť. Preto by mal svoje texty písať jasne, s vysvetlením svojich argumentov a bez akýchkoľvek osobných útokov. A to aj v prípade, že osoba, na ktorú reaguje, celkom očividne nevie, o čom hovorí.
  3. To, čo si môžete dovoliť, závisí od miesta, kde sa nachádzate – Viem, napísané zložito, ale je to veľmi jednoduché. Vysvetlíme si to na príklade. Neoverené informácie sú neprípustné v politickej diskusii. Ak sa však bavíte o pripravovaných filmoch, nejaká šepkanda sa dá pochopiť, pretože fanúšikovia sú často vďační za akúkoľvek informáciu. Moderný gentleman by sa však nikdy nemal dopúšťať šírenia zjavných klamstiev či informácií z pochybných zdrojov.
  4. Diskusie – Páni, nezabúdajte, že nie ste najmúdrejší na svete a ani prečítanie niekoľkých kníh na určitú tému z vás nerobí odborníka. Preto argumentujte vecne, prikladajte overené zdroje ku všetkému, čo tvrdíte. Vždy sa však podeľte o to, v čom sa skutočne vyznáte.
  5. Pravopis – Väčšina ľudí je priam alergická na to, keď niekto v ich príspevkoch kritizuje gramatiku. No tá je často dokladom celkovej úrovne osoby za klávesnicou. Moderný gentleman si udržiava úroveň a pred odoslaním akéhokoľvek textu do kyberpriestoru sa pozrie, či je príspevok napísaný správne a zrozumiteľne. Občasné nesprávne i/y sa ešte dá pochopiť. No preklep a chyba v každom druhom slove dávajú tušiť, že autor príspevku sa na základnej škole neobťažoval s pozornosťou. V diskusii na odbornejšiu tému potom takýto text stráca váhu. Gentleman si však prečíta aj tieto príspevky. To, že je argument napísaný spôsobom, ktorý by vysmial aj žiak druhého ročníka ZŠ, ešte neznamená, že sa v ňom nemôže ukrývať zrnko pravdy.

Nabudúce sa pozrieme na etiketu na sociálnych sieťach. Článok je inšpirovaný známou knihou Netiquette od autorky Virginie Shea.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.