Nedávno sme vám priniesli článok o najodvážnejšom nájazde druhej svetovej vojny, ktorý vykonali príslušníci britských jednotiek commandos. V závere sme prisľúbili text o tom, čo sa moderný gentleman môže od týchto prvých špeciálnych jednotiek naučiť. Pri tom nejdeme variť z vody. Krátko po vojne bola väčšina z týchto jednotiek demobilizovaná. Ich príslušníci sa vrátili do svojich civilných životov, kde svoj výcvik a skúsenosti uplatňovali v pozmenenej forme ďalej. Rovnako sa tak deje v súčasnosti. Hneď na začiatok zatneme do živého: do ega.
Nie si najdôležitejší na svete.
Aby sme boli presnejší, pre niekoho určite ste (rodičia, manželky, a pod.) najdôležitejší. No v dnešnej dobe sa priveľa ľudí správa spôsobom, akoby sa celá pozornosť sveta mala sústrediť na nich. Príslušníci commandos chápali aj napriek dôrazu na individuálnu iniciatívu, že sú len koliesko v stroji a sami zmôžu pramálo. Chápali sa ako súčasť fungujúceho celku. A vedeli, že z toho vyplýva ich veľká osobná zodpovednosť – za zverenú úlohu, za svojich spolubojovníkov… Moderný gentleman rovnako dobre chápe, je súčasťou širšej spoločnosti. Vie, že má za ňu zodpovednosť. Ignorantstvo a pýcha, to sú vlastnosti, ktorých sa musí za každých okolností vyvarovať – vždy predchádzajú pádu. Pokora a schopnosť vidieť širší kontext sú naopak ozdobami každého vyspelého gentlemana.
Problémy rieš, keď vzniknú. Nečakaj, kým budeš mať náladu.
Keď budúci člen commandos vystúpil z vlaku pri výcvikovej základni, nečakal ho žiadny autobus. Okamžite absolvoval dlhý pochod s plnou poľnou. Nikoho nezaujímalo, že bol stuhnutý a unavený po dlhej ceste. Keď konečne dorazil do baraku, vypočul si, že nástup je ráno o ôsmej pred kostolom v dedine XYZ. Kto tam nebude, vracia sa k predošlej jednotke. Regrút si musel sám zistiť, kde sa dedina nachádza, ako sa tam dostane. Často to bývalo aj 50 kilometrov od základne. Cieľom týchto cvičení bolo nielen posilnenie schopnosti improvizácie a sebadôvery, ale aj vypestovanie návyku riešiť problémy okamžite. Ak by vojak čakal s riešením, kým si oddýchne, mal by už možno iba polovičný čas na riešenie. S najväčšou pravdepodobnosťou by dokonca riešenie premeškal. Zjednodušene povedané: Gentleman neprokrastinuje.
Plánuj
Toto bude zrejme vyznievať ako z motivačnej príručky. Ale opakovane potvrdzovaným faktom je, že keď si svoje veci plánujete, vyvarujete sa množstva zbytočných chýb pri realizácii čohokoľvek. Je jedno, či ide o viacdňový výlet alebo rodinnú oslavu. Často stačí iba pár minút, ktoré budú dobre investovaným časom. V predošlom článku o nájazde commandos ste mohli vidieť, že velitelia si veľmi dobre naplánovali, čo je cieľom útoku a ako má úspešný nájazd vyzerať. Od toho postupovali na stále nižšie úrovne až po inštrukcie pre najnižších veliteľov a jednotlivých špecialistov. Vy nemusíte byť až tak dôkladní. Ale ak niečo plánujete, ako prvé si určite, ako vyzerá splnený cieľ. Od toho si určujte, čo musíte urobiť, aby ste ho dosiahli. Ak si napríklad plánujete výlet, určite si cieľ. Od toho si naplánujte trasu a vypočítajte, kedy musíte vyraziť, aby ste to stihli. Podľa toho si vyberte odev a výstroj.
Sústreď sa na cieľ
Trochu to súvisí s vyššie uvedeným. Moderný gentleman má v živote jasný cieľ, hoci by bol trochu abstraktný. Cieľom dobrého šperkára môže byť zvládnutie mimoriadne náročnej techniky, ku ktorej vedie veľmi náročná prax. Gentleman pracujúci v mimovládnom sektore môže mať za cieľ zlepšenie stavu najslabšej sociálnej vrstvy. K vysokému cieľu vedie splnenie mnohých menších, postupných úloh. No tak ako commandos pri výcviku, aj moderný gentleman vie, že cestou sa veľa vecí pokazí, zadrhne. Môže preceniť svoje schopnosti, prostriedky, podceniť situáciu. Preto je veľmi dôležité sústrediť sa na splnenie hlavného, veľkého cieľa. Cestou zakopnete, spadnete, zlyháte. Gentleman sa však vždy postaví, opráši a ide ďalej za tým, čo si vytýčil. Len upraví cestu podľa nových skúsenosti.
Nikdy nevieš všetko. Neprestávaj sa pripravovať.
Commandos, tak ako dnešné špeciálne jednotky, pred každou akciou znovu nacvičovali všetko, čo sa malo počas operácie udiať. Ak sa napríklad vyloďovali, precvičovali si vylodenie aj napriek tomu, že to predtým skúšali tisíc ráz. Dnešný gentleman si z toho berie ponaučenie, že než sa do niečoho pustí, overí si, že jeho vedomosti sú stále aktuálne a schopnosti precvičené. Nikdy nemávne rukou v dnes tak bežnom „To bude v pohode“. Veď aj u nás sa hovorí: Dvakrát meraj a raz strihaj.
Pri výcviku sa commandos naučili mnohé ďalšie schopnosti, ktoré sme už uvádzali v inom článku. Preto ich už len zhrnieme. Je to fyzická zdatnosť, železná disciplína, pozornosť, a dnes tak veľmi opomínaná dochvíľnosť. O tom, ako práve dochvíľnosť vnímali samotné príslušníci commandos, sa zachovala historka z vylodenia v Normandii. Výsadkári počas noci pred vylodením obsadili dnes známy most v dedine Bénouville, po vojne známy ako most Pegasus. Leží hlbšie vo francúzskom vnútrozemí (hráči prvého dielu Call of Duty si možno spomenú). Ráno sa k nim mali prebiť commandos pod velením lorda Lovata, a to až z vyloďovacích pláží. Dokázali to s meškaním štyri minúty oproti plánu. Lord Lovat sa po stretnutí s veliteľom výsadkárov za toto meškanie ihneď pokorne ospravedlnil. Dokážete to aj vy?