Možno patríte k tomu druhu ľudí, ktorí pri prechádzaní okolí fajčiarov radšej zadržiavajú dych. Vdychovanie spálených tabakových listov (a ktovie čo všetko sa v cigaretách ešte nachádza) patrí medzi tie koníčky, ktoré sa čoraz viac dostávajú na spoločenský okraj. A tak je to správne – píšem to ako človek, ktorý si tiež občas zapáli (aj keď preferujem používanie fajky). No pretože fajčiari tvoria stále veľkú časť populácie a fajčenie zrejme nikdy úplne nezmizne (aspoň kým nejakého exota nenapadne zakázať ho zákonom), pozrime sa na pravidlá, ktoré by mal dodržiavať každý fajčiar.
Exteriér
Začneme tým najzákladnejším. Keď niekam kráčate, pokojne si zapáľte. No majte toľko ohľadov, že nebudete šľukovať pri prechádzaní okolo detí. Od zastávky choďte aspoň na desať metrov (to je cca 2x viac, ako si myslíte, že je dosť). Špaky a nedopalky sa nehádžu na zem (zašlapnutie to nijako neospravedlňuje). Ak fajčíte pri presune svojej telesnej schránky v exteriéri, majte poruke prázdnu krabičku (napríklad po predošlých cigaretách) a ohorky hádžte do nej. Ak sa bojíte že vám z toho bude smrdieť odev, tak toho sa nemusíte báť vôbec – pretože tabak z vás cítiť tak či tak.
Medzipriestor
Hádzanie špakov z balkóna/okna či z auta von na ulicu je znakom druhu buranus ignorantis. Môžete niekoho trafiť a podpáliť mu odev, nehovoriac o nechutnom bordeli na ulici. Gentleman, ktorý sa nechce vzdať svojej tabakovej kratochvíle, pamätá na to, že ak aj neprispieva k zlepšeniu stavu ulíc, tak minimálne ho nezhoršuje.
Reštaurácia/Krčma
Čo by sme to boli za gentlemanov, keby sme si niečo neskomplikovali, všakže? Takže, poďme na to. Nachádzate sa vo fajčiarskom stravovacom/popíjacom zariadení, kde sa väčšina ľudí pokúša dosiahnuť stav pokročilej mentálnej inkompetencie opakovanou konzumáciou fermentovaných ovocných nápojov. Uhádli ste: ste v zariadeniach z podnadpisu. Ak si chcete zapáliť, spýtajte sa ostatných pri stole, či im to neprekáža. Ak odmietne čo i len jeden človek, zapáľte si vonku. Pri stole si prisuňte popolník bližšie a nefúkajte dym ostatným do tváre. Niektoré prchké povahy môžu totiž poslať smerom k vašej tvári niečo podstatne tvrdšie, ako je dym.
Hoci ste pri stole, kde tabakové výrobky konzumujú všetci prítomní, aj tak platí pravidlo, podľa ktorého nefúkate dym ostatným priamo do tváre (alebo čo to majú niektorí ľudia na hlave). Cigaretu držte blízko popolníka, ktorý je pre zmenu uprostred stola tak, aby naň dočiahli aj ostatní.
Doma
Či si zapálite u seba doma, to je vaša osobná vec. Aspoň do okamihu, kým nefajčíte toľko, že to cítiť v okolitých domácnostiach. Napríklad ja mám pod vchodom krčmu a keď tam v zime pospolu pofajčievajú rôzne chodiace prehry so životom, je to cítiť až na treťom poschodí.
Iné je to, keď ste na návšteve. Buď sú vaši hostitelia nefajčiari – v tom prípade je neslušné sa vôbec spýtať, či si môžete zapáliť – alebo sami fajčia. V druhom prípade sa snažte aspoň nedosiahnuť stav z predošlého odseku.
V spoločnosti
Je to prekvapivo jednoduché. Ak je napríklad na slávnostnej recepcii popolník, môžete si zapáliť. Ak tam nie je, hostiteľ dáva jednoznačne najavo, že fajčenie nie je dovolené.
V skupine zhromaždenej okolo popolníka by sme mali nového príchodzieho ponúknuť cigaretou v poradí podľa spoločenskej významnosti. Ale nikdy si cigaretu nepýtajte. Chcete fajčiť, vaše cigy došli a nikto vás neponúkol? To vám asi nikto nezávidí, ale máte jednoducho smolu.
Tak, to by sme mali. Chcel by to ešte upozornenie na fajčenie v aute, ale predpokladám, že nikto tu nie je taký nezodpovedný ignorant, aby fajčil v idúcom vozidle, nech už sedí na ktoromkoľvek sedadle. Zatiaľ dovidenia, gentlemani.