V kabriolete nezabúdajte na okuliare

Gentleman za volantom

Autor si uvedomuje, že sa púšťa na tenký ľad. Vie až priveľmi dobre, že dokonalé dodržiavanie dopravných predpisov môže na slovenských cestách znamenať skôr vlastné ohrozenie, než minimalizovanie rizika dopravnej kolízie. Pevne však verí, že tento článok bude pre vás užitočnejší, ako sú napríklad blinkre na mercedesoch.

Slušnosť za volantom

Šoférovanie, obzvlášť vo väčších mestách, vie byť často – ak nie takmer vždy – poriadne stresová záležitosť. Priznám sa, že ja sám si dokážem poriadne precvičiť výrečnosť v neslušnom monológu, keď ma nejaký <osoba s nedostatočnou výchovou> predbehne stovkou tam, kde je predpisová rýchlosť 50 a neobťažuje sa ani signalizovať blinkrami. O dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti ani nehovorím. No gentleman by  si aj za volantom mal vždy zachovať kultúrnu úroveň. Obzvlášť, ak má spolujazdca.

Mobil za volantom

O dodržiavaní predpisov

Dopravné predpisy sú potvory. Spamäti ich väčšinou nepoznajú ani dopravní policajti. Neustále sa menia, rýchlosti sú niekedy na cestách prikázané spôsobom, ktorý vodiča nevdojak núti pochybovať o duševnom zdraví projektanta. No jadro predpisov je takmer nemenné a je viac ako vhodné, aby ho vodiči dodržiavali. Je to predovšetkým maximálna povolená rýchlosť, dodržiavanie zipsu či dávanie prednosti chodcom (aj keď nie sú na prechode). Tieto pravidlá sú množstvu šoférov tak akosi ukradnuté. Ale aby ich začala dodržiavať väčšina, niekto s tým musí začať – ísť príkladom. A moderný gentleman k týmto ľuďom patrí. Prispieva tým k plynulosti dopravy a výrazne menšiemu počtu nehôd. Uvedomuje si, že aj on sa ocitá na mieste vodiča, ktorý sa chce zaradiť do pruhu, či prechádza cez prechod a rád by bol v bezpečí….a v tých chvíľach dúfa, že vo vedľajších vozidlách sú slušní šoféri. Preto dodržiavaním predpisov a vlastným príkladom prispieva aj k vlastnej bezpečnosti.

O bezpečnosti

Práve pri nej ešte chvíľu ostaneme. Týka sa takmer všetkých negatívnych javov na cestách. Práve na bezpečnosť – svoju aj ostatných – je potrebné si spomenúť vždy, keď máte nesmiernu chuť spraviť nejakú hlúposť, čo-ako vo vašich očiach oprávnenú. Hovorím napríklad o náhlom predbiehaní, kedy akosi nie je čas použiť blinkre. Tie sú ďalším problémom, resp. vychádzanie smeroviek z módy. A zďaleka sa to netýka iba šoférov vo veľkých a silných autá
ch. Podobných prípadov by sa dalo uviesť naozaj veľa. Ako ich rozoznať? Najjednoduchším spôsobom je zamyslenie sa nad tým, ako by ste sa cítili, keby to, čo sa chystáte urobiť, spravil niekto vám. Ak sa vám tá predstava nepáči, nerobte to ani vy. Toto pravidlo je, mimochodom, univerzálne použiteľné na väčšinu životných situácií. Trochu empatie, páni!

O prvej pomoci

Veľká chyba väčšiny slovenských autoškôl (okrem vypúšťania evidentne nepripravených šoférov). Absolvovanie kurzu prvej pomoci musím za redakciu dôrazne odporučiť. Pomôže vám s tým Červený kríž. Vyššiu formu predstavuje napríklad kurz vojenského medika v niektorej zo slovenských obranných akadémií. Takto získané zručnosti sa vám, pochopiteľne, hodia nielen za volantom, ale aj na túrach či v domácnosti.

Čo nosiť v aute

Gentleman je pripravený na všetko. Preto okrem povinných vecí (lekárnička, rezervné koleso a sada na jeho výmenu, výstražný trojuholník a reflexná vesta) by mal mať v aute aj ďalšie predmety, ktoré mu uľahčia riešenie prakticky akejkoľvek možnej situácie na ceste. Svietidlo a náhradný zdroj pre mobilný telefón je základ. Ak sa vám mobil či navigácia predsa vybije, je vhodné mať v priehradke papierovú mapu. Využijete aj skladaciu lopatku, štartovacie káble a ťažné lano. Ak nie pre seba, tak môžete niekomu pomôcť. Toto všetko platí v teplých obdobiach roka. V zime nezabudnite na poriadnu deku a reťaze

Policajt

O polícií

Na záver už len poznámka. Autor totiž niekoľko dopravných policajtov pozná a opýtal sa ich, čo by pomohlo pri interakcii s nimi. Takže, gentlemani, keď vás už policajti napriek všetkému zastavia, správajte sa vždy slušne a kultivovane. Policajti sú zvyknutí, že väčšina vodičov je na nich drzá.  Obyčajnou ľudskou slušnosťou dosiahnete malý zázrak.

Redakcia Man & Manners by rada dala do pozornosti niekoľko užitočných linkov:

Križovatky: http://www.autoskolaportal.sk/index.php?_krizovatky-a-ine-dopravne-situacie_&pid=5
Povinná výbava: http://www.povinna-vybava-auta.sk/
Kurz prvej pomoci: http://bratislava.redcross.sk/kurz_prvej_pomoci

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.