Spoľahni sa na vlastné ruky

Život v konzumnej spoločnosti má jednu zdanlivú výhodu: všetko, čo potrebujete k životu, sa dá jednoducho kúpiť. V tejto vete sa však zároveň skrýva, ehm, drobný háčik. Čoraz viac sa vytrácajú znalosti, ktoré boli pomerne donedávna bežnou súčasťou života. Kým pri niektorých je to pochopiteľné (napríklad pri zabíjačke), pri iných je to často iba plytvanie zdrojmi. Dnes si povieme, prečo by sa aj dnešný muž, žijúci najmä v meste, mal naučiť niektoré drobné remeslá a zvládnuť aj ďalšie činnosti.

Opravy v byte či dome

Nedávno sme si s budúcou pani zákonitou zaobstarali starší domček. Rekonštrukcia by stála viac ako dvojnásobok prostriedkov, ktoré sme potrebovali na kúpu a tak sme sa rozhodli zvládnuť čo najviac činností sami. Niečo nás naučil Zázračný svokor – priateľkin otec – pre ktorého nie je nič nemožné, iba zatiaľ slabo zvládnuté. Postupne sme sa učili o armatúrach v budove, oprave strechy, záhradníctve a iných – v meste zdanlivo nevyužiteľných – činnostiach. Mali sme dobré základy, pretože aj byt sme si prerobili so svokrovou asistenciou vlastnoručne. Neznamená to, že sme sa za chvíľu naučili všetko potrebné, tam sa zrejme ani nikdy nedostaneme. Jedna z prvých lekcií bola, že k týmto činnostiam je nutné pristupovať s pokorou. Ak máme iba najmenšiu pochybnosť, že niečo nemusíme zvládnuť, prípadne by sa havária mohla predražiť, voláme sme remeselníkov. Zakázaným územím pre nás sú činnosti, ktoré musí (!) robiť odborník (elektrické rozvody a pod.). Niežeby sa to nedalo naučiť, ale načo dávať poisťovni zámienku na neplnenie, ak by v byte došlo k nehode. Na čo je potrebný papier, to chce zavolať fachmana. Položiť podlahu, zaizolovať strechu či opraviť zásuvku ale hádam zvládne každý.

Vlastné chutí lepšie

Posadnutosť zdravou výživou by sa dala úspešne datovať do doby, kedy sa v obchodoch začali objavovať potraviny „so zložením, ktoré viac vyhovuje miestnym špecifikám“. Inak povedané, odkedy sú v obchodoch blafy, aké by ste sa po pár dňoch na potravinách z vlastnej záhrady štítili predhodiť aj túlavému psovi. Pestovanie aspoň základných potravín by mal ovládať každý muž. Nielen, že tým spestrí vlastnú tabuľu, ale na nezaplatenie je aj krátkodobý pocit, že ste nasýtili rodinu doslova plodmi vlastnej práce. A to aj v prípade, že svoju profesiu vykonávate v kancelárii či v továrenskej hale. Z vlastného pozorovania si trúfnem povedať, že to u väčšiny mužov v mojom okolí zároveň viedlo k väčšej striedmosti pri stravovaní. Inak sa človek pozrie na chlieb z obchodu, ak vie, koľko ľudskej práce bolo potrebných na jeho vznik.

Opravy a výroba

Opravy príbytku sme si už vysvetlili. Konzumná doba nás však často nabáda správať sa nezodpovedne aj v oblasti každodenných potrieb. Zdrojov je zdanlivo nekonečné množstvo a keď sa niečo pokazí či poškodí, jednoducho to vyhodíme a kúpime nové. Príkladom môže byť napríklad aj jednoduchá košeľa. Ruku na srdce: ak sa vám roztrhne obľúbená košeľa, čo s ňou urobíte? Letí do koša, či ju rozstriháte a prešijete na menšiu kapsu? To druhé totiž bola ešte donedávna bežná prax. V kapsách z prírodnej látky sa dajú aj dnes skladovať nasušené byliny v kuchyni. Ja sám ich využívam aj na rôzne drobnosti pri bushcrafte. Doba začína priať menším pánskym šatníkom, v ktorom je pár ľahko kombinovateľných kvalitných kusov (článok vo výrobe, dokončujeme zber skúseností). Čo však s kvalitným odevom, ktorý doslúžil, alebo vám už nesedí? Ak  je v dobrom stave, tak darovať potrebnejším, ale ak ste odtrhli rukáv, naučte sa šiť. Nie je to také ťažké. Začnite opravami odevov, nemusíte hneď všetko kupovať. Ak vás to bude baviť, časom sa naučíte ušiť si kvalitný odev kedykoľvek, navyše bude vždy na mieru a za cenu materiálu. Pre niektorých pánov je to dokonca nutnosť, a tu hovorím aj o sebe. My, čo nemáme konfekčné veľkosti, sme odkázaní na krajčírov a vlastné schopnosti. Ja sám mám k vlastným peniazom toľko úcty, aby som ich ľahkovážne nerozhadzoval (aspoň kým sa mi darí vyhýbať sa burzám starožitností, pretože rád opravujem staré nože). Preto si radšej sám skrátim rukávy, opravím kapsu cez rameno alebo ušijem púzdra na zálesácke vybavenie. Máme iba jednu planétu a obmedzené zdroje. Moderný muž má preto morálnu povinnosť narábať so zdrojmi, ktoré má k dispozícii, čo najzodpovednejšie. Ostala vám doska z opravy nábytku? Vyrobte z nej pár variech či krájacích dosiek. Zo starého stola sa dá ľahko vyrobiť regál. Návodov, ako recyklovať takmer čokoľvek, nájdete na internete habadej.

Na záver trochu zábavy

Aby sme ale nevyznievali zbytočne rigidne, tak chceme pripomenúť, že k vlastnoručej výrobe patrí napríklad aj domáce pivo. O pár dní si redakcia priťukne na zdravie a dobrú myseľ našich čitateľov kalifornským ležiakom dochuteným žateckým chmeľom. Tak, na vaše, gentlemani 🙂

muz s pivom

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.