Ako sa správať na proteste

Jedným z najviditeľnejších výdobytkov slobodnej spoločnosti je možnosť sa prísť na verejné priestranstvo a otvorene vyjadriť svoj hnev na spravovanie vecí verejných. Dnes vás už, našťastie, nikto nezavrie do väzenia, keď na námestí zakričíte, že premiér je slabomyseľný. Nie je to tak dávno, čo by ste za rovnaký čin dostali 10,5 roka (šesť mesiacov za urážku predsedu vlády a desať rokov za vyzradenie štátneho tajomstva). Vzhľadom na to, že nás s týmto názorom bude v najbližších hodinách (a ja osobne dúfam, že aj dňoch) na námestiach najviac za posledných takmer 30 rokov, pozrieme sa teraz spolu na niekoľko pravidiel slušného správania sa na protestnom zhromaždení. Nemáte za čo.

Preukazujte rešpekt k ostatným

Ľudia sa na proteste schádzajú, aby podporili spoločné myšlienky a požiadavky. Správať sa zdvorilo by malo byť samozrejmosťou v každej situácii, ale na protestnom zhromaždení to platí obzvlášť. Preukážte preto trochu rešpektu a vzájomnej empatie. Ak je vám teplo a človek vedľa vás mrzne, požičajte mu šál. Pustite starších dopredu k čaju, ak je pred ním rad. Uvoľnite koridor vozíčkarom. Skrátka sa správajte tak, ako sa gentleman má správať v každodennom živote.

Zvieratá nechajte doma

Chápem, že svojich domácich miláčikov, obzvlášť psov, nechcete nechať samých doma, no na proteste skutočne nemajú čo robiť. Náhle skandovanie, kričanie ktorých hlasovo nadanejších jednotlivcov a podobné sprievodné javy verejného rozhorčenia nesie väčšina zvierat pomerne zle. Ak sa bude iba krčiť a kňučať, to bude ešte ten lepší prípad. V tom horšom môže vyplašené a vystresované zviera na niekoho zaútočiť. Doprajte svojmu zvieratku radosť z domáceho povaľovania sa bez vášho neustáleho komandovania a neťahajte ho do davu.

Na pivo až po proteste

Konzumáciu nápojov určená na dosiahnutie pokročilej mentálnej inkompetencie si nechajte na neskôr. V podguráženom stave budete nielen obťažovať ľudí okolo seba, ktorí zároveň nebudú mať veľa možností sa od vás dostatočne vzdialiť. Okrem toho môžete vyprovokovať zákrok zo strany polície, ktorí by si ostatní mohli nesprávne vysvetliť aj napriek jeho plnej oprávnenosti. Zbytočne by to pre vašu neschopnosť ovládať sa mohlo situácia vyhrocovať. Buďte zodpovední a pivo (a ďalšie nápoje) si nechajte na večer po skončení protestu.

Situačná pozornosť

Kiežby to bolo zbytočné pripomínať, ale na protestnom zhromaždení je potrebné dávať pozor na ľudí okolo seba. Nielen preto, aby ste niekoho neudupali či nezastupovali cestu (pretože nie každý, kto je v tej chvíli na námestí na ňom chce aj ostať). Pri neopatrnom nosení transparentu ním môžete niekomu ublížiť. Rovnako ak do nosiča nevhodne vrazíte a jeho ceduľa na palici sa vydá po trajektórii s konečným bodom na hlave vedľa stojaceho človeka. Okrem toho je aj podľa organizátorov vhodné, aby ste sami nahlásili najbližšiemu policajtovi, ak narazíte na podozrivé indivíduá.

Nezabúdajte, že protestom chceme zmeniť krajinu na lepšie miesto pre život. Začať môžeme každý od seba už na proteste.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.