Ak sa dostanete do tejto situácie, robíte to správne

Gentleman na rande

V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko pravidiel, ktorými sa riadi moderný gentleman na rande. Pôvodne sa mal týkať len prvého stretnutia, ale gentleman je gentlemanom vždy. Nielen keď sa dvorí.

Väčšina párov v mojom vlastnom okolí sa dala dohromady v rámci svojho blízkeho okolia a na prvé rande už šli ako dvojica. Moderná doba však priniesla niektoré špecifické situácie aj k nám. Jednou z nich je napríklad aj zoznamovanie cez internet a ďalšie. Chcem tým povedať, že aj u nás čoraz viac ľudí ide na prvé rande s potenciálnym partnerom, aj keď ešte pár netvoria. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na randenie ako celok.

 1. Muž pozýva ženu. Gentleman tým preukazuje svoj záujem spoznať ju bližšie. Medzi prednosti nielen správneho muža patrí iniciatíva, ktorú tiež týmto krokom dáva najavo. Dôležité je, aby mal gentleman pri pozvaní vedel, kam partnerku pozýva. Zjednodušene: Nepozývate na rande, ale na večeru/do čajovne/….
 2. Na prvé rande nikdy (!) nepozývajte do kina/divadla/koncert, skrátka nikam, kde sa nedá rozprávať. Vaše prvé spoločné osobné stretnutie má byť vzájomne spoznávacím. Do kina gentleman pozýva až vo chvíli, keď vie, aký filmový vkus jeho partnerka má. Ak ho pozná už pred prvým rande, platí prvá veta tohto bodu.
 3. Oblečenie. Samozrejme, gentleman chodí vždy elegantne upravený. Učesané vlasy, slušný odev, čisté zuby, upravená brada, to sú samozrejmosti. Menej známe, ale rovnako dôležité, sú čisté a vyleštené topánky, čisté a ostrihané nechty, a žiadne chlpy trčiace z nosa.
 4. Partnerku vyzdvihujte doma, resp. pred vchodom. Aj v prípade, že prídete autobusom. Dávate tým najavo starosť o partnerkinu bezpečnosť. Toto platí v prípade každého rande, nielen prvého. Rovnakým spôsobom stretnutie aj ukončujte.
  Doba je však taká, že mnohé dámys a obávajú, aby sa z vás nevykľul stalker. Preto gentleman akceptuje, ak žena odmietne vyzdvihnutie pri vchode. Vtedy nenaliehajte. Snažte sa radšej preukázať počas stretnutia, že ste dôveryhodnou osobou. Ak vám po skončení rande dovolí odprevadiť ju domov, tak sa vám to podarilo. V prípade, že sa s dámou stretávate až v reštaurácii, vstaňte, keď dorazí, privítajte ju a usaďte.
 5. Buďte dochvíľni. Toto je asi najčastejší dnešný problém. Ak máte obavu, že prídete neskoro, vyrazte skôr. Žiadne výhovorky pri meškaní neplatia.
 6. Pri vstupe do podniku ide prvý muž. Kontroluje situáciu. Ak vás k stolu odprevádza čašníka či servírka, ide prvá dáma. Výnimkou je len prípad, že je podnik plný, či – na Slovensku pomerne časté – sú stoly tak blízko seba, že sa nedá poriadne prejsť. Vtedy ide prvý muž a vytvára dáme cestu. Jednu ruku pritom ponúkne dáme a vedie ju.
 7. V reštaurácií/čajovni/… vždy usaďte najskôr dámu. Na mieste sú všetky tie romantické gestá, ktoré moderný gentleman preukazuje nielen pri tejto príležitosti, ale aj bežne v živote. Zjednodušene preto, že nič nepredstiera, ale správa sa tak, akým naozaj je. Pravdaže, máloktorá dnešná žena očakáva, že jej budete odťahovať stoličku v kuchyni každé ráno a večer. Ďalšie základné gesto je, že ak prší či je nasnežené, muž pri vystupovaní z auta otvorí partnerke dvere, aby sa striasla prebytočná voda či sneh, ktorí by jej pri vystupovaní mohli zapadnúť za golier. Rovnako nad ňou drží dáždnik. To platí aj pri vystupovaní z prostriedkov MHD. Moderný gentleman skrátka berie na ženu rovnaké ohľady, ako to bolo v časoch vycibrenejších mravov.
 8. Pri objednávaní jedla v reštaurácii je prvá dáma. V minulosti platilo – a v niektorých príručkách to stále nájdete – že muž objednáva pre oboch. Doba je však iná. Nechajte ju vybrať si. Nekomentujte cenu, a to ani povzdychom či zdvihnutím obočia! V reštaurácii si neobjednávajte pivo, ale víno pre oboch. Na pivo máte kamarátov, inak je na rande povolené len vo výnimočnom prípade, aký spomínam nižšie.
 9. Počas rande má muž mať oči len partnerku. To platí, kedykoľvek je v jej spoločnosti. Argumentom v tomto prípade môže veľmi jednoducho byť predstava prehodených rolí. Ak by vaša partnerka na rande okukovala svalnatého modela pri vedľajšom stole, cítili by ste sa uvoľnene? Taktiež si vypnite mobil/smartfón. Ste tam pre len pre ňu, nič dôležitejšie vás v tej chvíli nečaká. Udržujte očný kontakt. Dávate tým najavo, že počúvate všetko, čo vám dáma hovorí.
 10. Buďte slušní a zdovorilí ku každému. Skutočne je to tak, že ak budete na dámu slušní, ale narevete ako buran na čašníka, že vám priniesol víno o stupeň teplejšie, ako malo byť, dobrý dojem je nenávratne stratený. Ak kričíte na cudzieho človeka, prečo by ste sa v budúcnosti mal rozpakovať kričať na ňu, všakže?
 11. Gentleman na prvom rande vždy platí účet. Ešte raz: Muž na prvom rande vždy platí. Celý účet. Samozrejme, v dnešnej dobe, keď nie je raritou dvojica, kde dáma zarába viac ako muž, alebo môže mať potrebu platením ukázať, že je nezávislá, je dôležité, aby gentleman vedel reagovať. Takže si to zjednodušíme: Muž VŽDY platí účet, aj keď dáma trvá na uhradení aspoň jeho časti. Gentleman v takom prípade navrhne alternatívne riešenie podľa toho, kam sa dohodnete na najbližšie rande. Uvediem príklad z vlastného okolia. Kamarát na prvom rande s partnerkou zistil, že obaja sú pivní gurmáni. Na ďalšom rande sa preto vybrali do reštaurácie s bohatým pivným lístkom. On platil večeru, ale pivá objednávali obaja tomu druhému a tie už hradili samostatne. Aj v tomto prípade však na konci nezabudol ponúknuť, že zaplatí celú útratu. A vy by ste na to nemali zabúdať tiež.
 12. Ak je súčasťou rande prechádzka (a Man & Manners dôrazne odporúča, aby bola), gentleman nikdy nezabúda, že ide vždy po vonkajšej strane chodníka. Ak prejde okolo auto a preletí cez kaluž, ste to vy, kto má stáť medzi prúdom vody a dámou. V parku či na miestach bez ciest vedie gentleman dámu po pravej strane. Spomeniete si na to ľahko. Pravidlo vzniklo v dobe, keď sa na mužovi na ľavej strane hojdal meč. Tá strana musela zostať voľná. Preto je dáma vpravo.

Došli sme na koniec. Ak ste prišli na niektoré aspekty randenia, ktoré sme nedopatrením mohli vynechať, neváhajte sa pýtať v konverzácii. Pokúsime sa čo najpresnejšie odpovedať.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.