nie je oblek ako oblek

Prečo oblek

Otázka „Načo oblek, keď gentleman má byť predovšetkým slušný?“ sa pomerne často vyskytuje na najrôznejšich fórach venujúcich sa modernému gentlemanovi. Je skutočne pravda, že v dnešnej dobe rozmanitosti odevných značiek aj samotného šatstva sa dá obliecť elegantne a slušivo aj bez toho, aby ste mali oblek či aspoň sako. Takže si to poďme rozobrať.

oblek

Oblek pochádza z vojenskej uniformy. Práve preto je stále symbolom sily, moci, ale aj disciplíny, ako aj znakom spoľahlivosti jeho nositeľa. Nezabúdajte, že aj na Slovensku armáda dlhodobo patrí medzi inštitúcie, ktorým občania dôverujú najviac. Nositeľovi dobre padnúceho obleku väčšina ľudí podvedome pripisuje práve tieto a podobné vlastnosti.

Muž dáva nosením dobre sediaceho obleku okoliu najavo, že má vkus, ako aj cit pre estetiku. Správne zladené, jednoduché a elegantné prvky tiež vyjadrujú skromnosť nositeľa, preplácaná farebná paleta naopak ukazuje, že je to excentrik…alebo buran.

Pravdaže, ide aj o pocit. Ten sa slovami ťažko vyjadruje. Pochopíte ho, keď si oblečiete svoj prvý oblek ušitý či upravený na mieru. Je to okamih, keď prestávate byť človekom miliónom. Ste výnimočný a dávate to svojim zovňajškom najavo. Avšak, nezabúdajte ani v tomto okamihu na skromnosť, ktorá je jednou zo základných vlastností moderného gentlemana.

Toto všetko sú najmä emocionálne stránky nosenia obleku, ja viem. Prirodzene, sú tu aj oveľa prozaickejšie dôvody, o ktorých najskôr necháme prehovoriť vedu. Pred viac ako rokom skúmali psychológovia z Kalifornskej univerzity efekt, ktorý má nosenie obleku na ľudí. Vedci sa v sérii experimentov snažili odhadnúť vzťah medzi oblečením a osobnou presvedčivosťou. V rámci prvého experimentu účastníci ohodnotili formálnosť svojho odevu a následne vyplnili test, ktorého cieľom bolo odhadnutie spôsobu, akým spracovali tieto informácie. Druhý experiment bol prakticky rovnaký. Tentoraz však účastníci prišli v obleku, resp. vo formálnom odeve. Výsledky ukázali, že v druhom prípae boli dokázali účastníci experimentu lepšie vidieť širší kontext a nezaoberali sa malými detailmi. Komplikovanejšie povedané: boli adaptovanejší na abstraktné spracovanie informácií. Navyše vďaka vnímaniu širšieho kontextu vám negatívna spätná väzba nepokazí sebavedomie, pretože sa na ňu budete schopní pozrieť z odstupu. Prečo je to dôležité? Abstraktné myslenie je veľmi užitočné pri riešení problémov. V dnešnom svete – kde jeden z hlavných atribútov úspechu je efektivita – je to považované za kľúčovú vlastnosť úspešného človeka.

Ak si na seba dáte dobre padnúci oblek a budete upravený, je skrátka menej pravdepodobné, že budete konať impulzívne. A to sa necení len v práci, ale aj v rodine, širšom okolí, spoločenskom a finančnom živote… Slovami A. Rutchicka, jedného z autorov štúdie, sa „vďaka oblečeniu si formálneho odevu cítime silní, a to mení základné spôsoby, akými sa pozeráme na svet“.

Mimochodom, gentlemani, podľa spoluautora štúdie, Michaela Slepiana, má nosenie obleku pozitívny efekt vždy, keď si ho oblečiete. A to bez ohľadu na to, či ho nosíte len na svadby, alebo je stabilnou súčasťou vášho každodenného odievania.

Ivan Zich

Hlavný autor Man & Manners. Má široký tematický záber, no zameriava sa najmä na praktický život moderného gentlemana a rozvoj sebadisciplíny. Potrpí si na dobrý fajkový tabak a chytľavú štylistiku.